Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skokani mají na olympiádě poslední šanci vylepšit svou bilanci

Sport

  16:57
Pchjongčchang - Jen tři medailové sady získají v pondělí v Koreji své majitele. Druhou polovinu olympijské soutěže absolvují závodníci na dvojbobech, rychlobruslaře čeká nejkratší sprint a poslední šanci vylepšit bilanci budou mít skokani v soutěži družstev. Krasobruslařský program bude pokračovat krátkými tanci.

Roman Koudelka. Skoky na lyžích - střední můstek. foto: ČOV/Pavel Lebeda

Favority skokanské soutěže jsou Norové, kteří na velkém můstku měli všechny čtyři skokany do osmého místa. Soutěž družstev však od jejího zavedení do olympijského programu v roce 1988 nikdy nevyhráli. Silný tým má Německo, které obhajuje zlato ze Soči. Z tehdejšího kvarteta však zůstal jen Andreas Wellinger, který už v Koreji získal zlato a stříbro. Mezi dvanácti týmy je i česká čtveřice, která má na kontě jen dvě 25. místa Romana Koudelky.

Němci mají políčeno na zlato i v soutěži dvojbobů, kde jsou po prvním dnu tři jejich posádky do pátého místa. Překvapivě nejhůř z nich je na tom dvojbob pilotovaný čtyřnásobným mistrem světa Francescem Friedrichem. Jeho méně slavný krajan Nico Walther půjde do druhé poloviny s náskokem jedné desetiny sekundy před kanadským vítězem Světového poháru Justinem Krippsem. Nejlepší česká posádka Dominik Dvořák s Jakubem Noskem je na 14. místě, což odpovídá jejich výkonům ve Světovém poháru.

Nizozemští rychlobruslaři obsadili na pětistovce v Soči kompletně stupně vítězů a v pondělí by si to v Kangnungu rádi zopakovali. Na start se postaví v podobném složení jako před čtyřmi lety - chybí jen vítěz, jeden z dvojčat Mulderových Michel neuspěl v přetěžké nizozemské kvalifikaci.

Snowboardistka Šárka Pančochová se po šestnáctém místě ve slopestylu představí v kvalifikaci své druhé disciplíny Big Airu, která bude mít v Pchjongčchangu olympijskou premiéru. Při ní snowboardistky předvádějí divácky atraktivní extrémně vysoké skoky.

O postup do dvanáctičlenného finále bude mezi 26 závodnicemi bojovat i dodatečně nominovaná Kateřina Vojáčková. Největší favoritkou je mistryně svět a dvojnásobná vítězka Světového poháru Rakušanka Anna Gasserová.

Roman Koudelka
Slovinská skokanka na lyžích Nika Kriznarová.

Krasobruslařská soutěž tanečních párů bude soubojem olympijských vítězů z Vancouveru Tessy Virtueové a Scotta Moira z Kanady s francouzskými dvojnásobnými mistry světa Gabriellou Papadakisovou a Guillaumem Cizeronem. V této sezoně mají zatím mírně navrch mladí Francouzi, kteří vyhráli i jediný přímý souboj ve finále Grand Prix.

Cortney Mansourová s Michalem Češkou chtějí napravit nevydařené mistrovství Evropy, kde nepostoupili do volných tanců. Na led vyjedou hned jako první z 24 dvojic. Pro čtyři z nich soutěž po krátkém tanci skončí.

Autor: