20. července 2011 19:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skvělá motivace, říká handicapovaný atlet před MS 'zdravých'

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: ČTK

LIGNANO Pět let se pokoušel dostat se na vrcholnou světovou akci, až letos se to Oscaru Pistoriusovi v poslední možné chvíli povedlo. Známý jihoafrický handicapovaný běžec měl v úterý na mítinku v italském Lignanu poslední šanci splnit limit na MS v Tegu a na OH do Londýna a nezměrná touha závodit mezi zdravými se mu vyplatila. Bude prvním postiženým sportovcem v historii na vrcholné akci mezi zdravými.

Čtyřiadvacetiletý Jihoafričan, který běhá s dvěma protézami od kolen a přezdívá se mu "Blade Runner", si vytvořil osobní rekord na 400 m výkonem 45,07 sekundy. Tím splnil o 18 setin limit pro šampionát v Tegu a osobní rekord si vylepšil o 54 setin. "Věřil jsem si a v limit jsem doufal," prohlásil Pistorius, který letos závodil také na ostravské Zlaté tretře.

Jihoafričan odstartoval svou misi před pěti lety, ale musel o šanci bojovat dokonce u sportovního arbitrážního soudu. Mezinárodní atletická federace mu totiž zprvu zakazovala startovat mezi zdravými s tím, že jeho speciální karbonové protézy mu dávají výhodu. Když Pistorius spor v roce 2008 vyhrál, nepovedlo se mu kvalifikovat na OH v Pekingu ani na minulé mistrovství světa v Berlíně.

Čtěte také

"Bylo to jako závod snů," popisoval své úterní pocity Pistorius. "Po závodu jsem vůbec nemohl spát, dostal jsem asi tři stovky gratulací," prohlásil několikanásobný paralympijský vítěz. "Dojde mi to asi až po delší době, že se mi to povedlo a jakou podporu jsem od kamarádů i ostatních měl," vykládal nadšeně v rozhovoru pro agenturu Reuters. "Gratulace 'Uvidíme se v Tegu' mi zní jako pohádka," pravil.

Přesto byl svým výkonem překvapen. "Nikdy jsem ani nesnil o tom, že bych si zlepšil nejlepší čas o tolik," přiznal. Když viděl údaj v cíli, nemohl uvěřit vlastním očím. "Nepochopitelné. Ale musím říct, že jsem se rozhodl posledních 180 metrů běžet absolutně naplno a v závěru jsem měl ještě dost sil a vydržel jsem," popisoval životní závod. "Ale teď na sobě ještě musím makat ještě víc, je to pro mě nová motivace," prohlásil.

Oscar Leonard Carl Pistorius přišel o obě nohy v polovině mezi koleny a kotníky v jednom roce, neboť se narodil bez holenních kostí. Přesto sportoval, hrával ragby, tenis i vodní pólo a chtěl se zařadit mezi zdravé lidi. Při ragby však student sportovního managementu na pretorijské univerzitě utrpěl zranění kolena a v roce 2004 oznámil, že začíná běhat.

Itálie se nakonec stala jeho šťastnou zemi. Jeho italská prababička emigrovala do Keni a sám Pistorius je velkým fanouškem fotbalového klubu Lazio Řím. V jihoevropské zemi má rovněž nejvíce přátel a jeho nejoblíbenějším městem nyní bude Lignano.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!