Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavný cyklista Bettini: ‚Tablety nestačí, použijte na Giru termokamery‘

Sport

  10:00
PRAHA - Už na květnovém Giru by se měly využít termokamery, aby pomohly odhalit případné motorky v kolech. K radikálnímu řešení vyzývají cyklistické legendy. Podle mezinárodního rozhodčího Miroslava Janouta je to však nereálné.

Termokamery dokáží odhalit motorky v kolech. foto: Lidovky.cz

„Máme už nyní na odhalení motorků nejlepší technologii, která je v současnosti dostupná,“ píše se vprohlášení Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Ta pro kontrolu kol využívá tablet pracující na principu magnetické rezonance. Na vyvinutí této technologie pracovala řada odborníků a podle UCI tablet otestuje kolo za méně než minutu a hlavně efektivně a spolehlivě.

„Zkoušeli jsme ultrazvuk, rentgeny i termovizi, ale nejlepší se nám zdá magnetická rezonance,“ říká Miroslav Janout.

Ne každý s tím souhlasí. Například Paolo Bettini, olympijský vítěz z Atén 2004 a šéf technické komise italského svazu. „Termokamery dokážou detekovat teplo možných skrytých motorů i na vzdálenost 20 metrů. Používají se i ve formuli 1 nebo v rallye,“ říká 42letý Ital. „Věřím termokamerám víc než tabletům UCI.“

Na jeho stranu se přidal i Gianni Bugno. Vítěz Gira a dvojnásobný mistr světa je v současnosti prezidentem Asociace profesionálních cyklistů – a pracuje i jako profesionální pilot helikoptéry.

„Termokamery využívám v helikoptéře každý den kvůli kabelům svysokým napětím,“ tvrdí. „Jsou velmi efektivní a přesné. Je mi záhadou, proč je pro hledání motorků UCI nevyužívá. Vždyť by pak stačilo pouze odchytávat podezřelá kola adívat se, jestli se v nich něco neschovává.“

Je to tak jednoduché?

„Určitě je to správná myšlenka, ale v závodě je nějakých 200 cyklistů, kteří navíc mohou kola libovolně měnit,“ namítá Janout. Podle něj reportéři, kteří nyní zveřejnili dokument o údajných motorcích na závodě Strade Bianche, kola pouze natáčeli a poté záběry v klidu analyzovali s odborníkem.

„My bychom museli podezřelého závodníka nespustit z očí až do výměny kola nebo do cíle. Tam bychom museli kolo rozebrat a motorek najít. Pak by šlo o opravdový důkaz. Ale ta realizace opravdu není tak jednoduchá.“

Vyžadovalo by to další rozhodčí.

Bettini chce termokamery už na Giru d’Italia. To začíná za čtrnáct dní, což je podle Janouta nesplnitelné zadání.

„Stvořit během 14 dnů návod nebo postup je nereálné. Ještě nějaký čas bude trvat, než UCI všechny materiály prostuduje. Do Gira se nic nezmění,“ myslí si.

Funkcionáři UCI se zatím ani nevyjádřili k diskutabilnímu dokumentu televize Stade 2 o používání motorků. Brian Cookson, prezident UCI, sice dokument viděl, ale o možném budoucím použití termokamer se nikde nezmínil.

Kdyby se přesto stalo, že UCI jejich používání odsouhlasí, nic by proti tomu nezmohli ani organizátoři největších závodů. „Ti by měli být jen rádi, jde o otázku fair play,“ říká Janout. „A i kdyby do toho chtěli zasahovat, tak nemohou, to rozhodnutí je jen na UCI.“

Autoři: