Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Olympijské hry byly zahájeny. Oheň zapálila krasobruslařská legenda

Sport

  11:45aktualizováno  13:03
Pchjongčchang - Zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu dnes oficiálně začaly. Korejský prezident Mun Če-in pronesl protokolem předepsanou větu a legendární krasobruslařka Kim Ju-na pak zapálila olympijský oheň. Před tím na plochu stadionu nastoupilo 92 výprav včetně českých sportovců, které přivedla vlajkonoška Eva Samková.

Kim Ju-na zapaluje olympisjký oheň. foto: Reuters

Poslední členkou štafety s olympijskou pochodní tentokrát bylo očekávané jméno. Sedmadvacetiletá Kim Ju-na je olympijskou vítězkou z Vancouveru a stříbrnou medailistkou ze Soči. Patří k ikonám korejského sportu a výrazně podporovala kandidaturu Pchjongčchangu na pořádání olympiády.

Slavnostní zahájení zimních olympijských her v Pchjongčchangu.
Slavnostní zahájení zimních olympijských her v Pchjongčchangu.

Kim Ju-na na bruslích převzala pochodeň od dvou hokejistek, jihokorejské a severokorejské členky společného národního týmu, který bude v Pchjongčchangu hrát. Na stadionu nesly pochodeň například čtyřnásobná olympijská vítězka v shorttracku Čchun I-kjong nebo šampionka z golfového olympijského turnaje v Riu Pak In-pe.

Čeští sportovci při slavnostním zahájení 23. zimních olympijských her nastoupili na plochu jako 66. v pořadí. Ceremoniálu se zúčastnilo asi pět desítek z 93 českých reprezentantů, kteří budou závodit v Koreji. Chyběly například rychlobruslařka Martina Sáblíková a biatlonistky, které hned v sobotu závodí.

Slavnostní zahájení zimních olympijských her v Pchjongčchangu: jihokorejský...

Češi na ploše na chvíli zastavili a předvedli ukázkový telemark jako vzpomínku na 50. výročí zlaté olympijské medaile skokana na lyžích Jiřího Rašky. Čepici „raškovku“, která toto jubileum připomíná v olympijské kolekci, měl vedle členů výpravy na hlavě také v hledišti předseda Senátu Milan Štěch, nejvyšší český politický představitel na olympiádě.

Tradičně jako první nastoupili Řekové coby zástupci země, která je kolébkou olympijské tradice. Celkem je v Koreji rekordních 92 výprav včetně skupiny olympijských sportovců z Ruska. 

Slavnostní zahájení OH 2018: ruští sportovci pod olympijskou vlajkou.

Premiéru na zimních hrách budou mít reprezentanti Ekvádoru, Eritrey, Kosova, Malajsie, Nigérie a Singapuru. Nejpočetnější výpravou jsou Američané, kteří mají 241 závodníků. Nástup uzavřela pořadatelská Korea, která nastoupila společně s reprezentanty KLDR pod vlajkou symbolizující sjednocení Korejského poloostrova.

Navzdory oteplení snižoval pocitovou teplotu studený vítr. Nejotužilejším ze sportovců se ukázal být vlajkonoš oceánského státu Tonga Pita Nikolas Taufatofua, který podobně jako předloni v Riu nastoupil jen v tradiční sukni s odhalenou horní polovinou těla natřenou olejem. V Riu startoval v taekwondu, tentokrát bude závodit v běhu na lyžích.

Slavnostní zahájení OH 2018: Pita Taufatofua s vlajkou Toga.

Pozdvih v hledišti způsobili také dvojníci amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una, kteří se objevili v ochozech jako kamarádi. Ochranka je rychle vyvedla. Není jasné, kdo za touto akcí stojí.

Slavnostní zahájení OH 2018: Dvojníci severokorejského vůdce Kima a amerického prezidenta Donalda Trumpu.

Olympijské hry potrvají do 25. února. V patnácti sportovních odvětvích se rozdělí 102 sad medailí. Bojovat o ně bude asi 3000 sportovců. Žádná ze soutěží se neuskuteční na stadionu ve tvaru pětiúhelníku, který je určen výhradně pro zahajovací a závěrečný ceremoniál. Po olympijských a paralympijských hrách budou tribuny rozebrány.

Autoři: ,