Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenská proměna. Od slov přistoupili hokejisté k činům

Sport

  12:30
PRAHA/VANCOUVER - Pamatujete? Na loňské mistrovství světa do Švýcarska přijel slabý slovenský výběr s velkohubými prohlášeními. Výsledkem byly protrápené výhry nad Maďarskem a Norskem a další čtyři porážky včetně debaklu od české reprezentace 0:8. Z úst slovenských hráčů lítalo jedno sebevědomé prohlášení za druhým, na ledě to už ale taková sláva nebyla. A teď střih do současnosti.

Radost Pavola Demitry. foto: Reuters

Na olympijských hrách se s nejstarším výběrem turnaje příliš nepočítalo. Zvláště po prohře od Česka v prvním zápase. Jenže Slováci tentokrát přijeli na turnaj s pokorou a vírou ve své schopnosti. Žádné velké řeči. "Chceme jít postupnými kroky, zápas od zápasu. Úspěch? Každé vítězství," říkal před turnajem manažer slovenského týmu Peter Bondra.

VANCOUVER JSME SLEDOVALI ON-LINE

Hráči si jeho slova vzali k srdci. Po úvodním nezdaru dokázali porazit Rusy, rozmetat Lotyše, přehrát v těžké bitvě zákeřné Nory, zdolat obhájce ze Švédska. A semifinálový part s Kanadou? "Přestárlý" tým slovenských srdcařů v poslední třetině zle zatápěl i našlapané domácímu výběru.

Naši východní sousedé ukázali obrovský hlad a vůli po úspěchu, posledním v kariéře většiny borců. Co na tom, že nakonec nezískali kýženou medaili, ve Vancouveru zanechali velký dojem, Demitra se dostal i do All Star týmu celého turnaje.

Slováci neplýtvali planými výroky, za ně mluvily činy na ledě. Jaký to rozdíl proti českému souboru hvězd. Eliáš a spol. by se od Pállfyho (hraje slovenskou extraligu) a dalších tentokrát mohli učit. Nejsou důležitá slova, ale činy. A Slováci to po loňském nezdaru pochopili.

Slovenský tisk: Zlatá generace končí bez olympijské medaile

Hrdost a pláč. Zlatá generace odchází. Když chlapi pláčou. Konec zlaté generace. Těmito titulky se dnes rozloučil slovenský tisk s generací hokejových třicátníků Pavolem Demitrou, Žigmundem Pálffym, Miroslavem Šatanem či Jozefem Stümpelem, kteří po čtvrtém místě na olympiádě v Kanadě reprezentační dres možná už neobléknou.

Komentáře naznačily, že více než promarněný náskok v souboji o bronz s Finskem bolí obavy, zda hráče, jejichž zásluhou v minulosti Slovensko získalo kompletní sadu medailí ze světových šampionátů, bude mít kdo nahradit.

"Odjíždějí z Vancouveru se ctí, ale bez medaile. Někteří po nešťastném zápase polámali hole, jiní brečeli. Slováci odehráli na turnaji maximální počet zápasů. Ani v jednom nevybouchli, jak se jim to stávalo v posledních letech na světových šampionátech," napsal list Sme.

Zároveň připomněl, že slovenská reprezentace v éře samostatnosti poprvé sahala po olympijských medailích. Přičinila se o to sympatickým stylem s vyváženou kreativní ofenzivou i schopností disciplinovaně bránit s výjimkou poslední třetiny turnaje, kterou Slováci prohráli 0:4. "Víc než to bolí představa, kdy se zase sejde v reprezentaci podobný výběr," dodal deník.

Zdrcení Slováci.

Podle Pravdy slovenští hokejisté odehráli na olympiádě skvostný turnaj a "bramborová" medaile je dohnala k slzám. Podle něj však ještě existuje naděje, že se někteří hráči ze zlaté éry slovenského hokeje v reprezentaci objeví. Přilákat je prý může v příštím roce světový šampionát v Bratislavě a Košicích. "Šampionát na domácí půdě může vylepšit trpký dojem z olympiády," dodal list.

"Celé Slovensko smutní. Hokejisté na olympiádě nevybojovali medaili. V souboji o třetí místo s Finy však k tomu měli blízko," konstatoval Nový čas. K prohře svěřenců trenéra Jána Filce prý napomohli také rozhodčí, kteří zbytečně a často vylučovali hráče zejména na slovenské straně.

"V zápase o bronz hnala Slováky obrovská touha získat vůbec první olympijskou medaili v historii, Finové chtěli vítězstvím odčinit svůj semifinálový výbuch proti USA," napsal Šport. V očích Slováků se nakonec objevily slzy, protože pro hráče jako Pálffy, Šatan nebo Demitra to byla s velkou pravděpodobností poslední šance na zisk cenného kovu na olympiádě.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...