Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sníží Armstrongovi doživotní trest? Podle toho, co prozradí

Sport

  13:37
NEW YORK/PRAHA - Může být snížen doživotní zákaz působení ve sportu, který byl Lanci Armstrongovi vyměřen na základě vyšetřování Antidopingového výboru USA? Brian Cookson, prezident Mezinárodní cyklistické unie UCI, v rozhovoru pro server velonews připustil, že pohled na Armstronga by se mohl změnit.

Někdejší slavný americký cyklista Lance Armstrong foto: Reuters

Klíčový má být podle Cooksona průběh šetření Nezávislé cyklistické reformní komise (CIRC) a to, co jí Armstrong řekne a prozradí. Komise má pak vynést verdikt v lednu 2015.

„Myslím, že každý se může vykoupit,“ uvedl Cookson. „Vše záleží na tom, zda bude Armstrong připraven mluvit o zapojení svém, ale i jiných osob do dopingu. Potom komise usoudí, zda si takové vykoupení zaslouží.“

Cookson připouští, že někteří cyklisté zaplatili za svoji dopingovou minulost více než ostatní. „Armstrong byl nejlepším jezdcem na světě a jediným, kdo vyhrál sedmkrát Tour. Vystoupal nejvýše a nakonec padl nejníže. Ale Armstrong a US Postal nebyli rozhodně jediní, kdo se podílel na dopingové éře,“ řekl prezident UCI. Rovněž k odhalení dalších osob, působících v minulosti na dopingové scéně, mají podle něj přispět současné pohovory s americkým cyklistou.

Setkání už probíhají

Armstrong sám potvrdil, že už je určen termín jeho druhého setkání s komisí CIRC, které se v USA uskuteční v blízké budoucnosti. Pro server cyclingnews.com dále uvedl: „Vždy jsem říkal, že budu plně k dispozici mezinárodní komisi, která se pokusí uzdravit náš sport a pohnout s ním po několika dopujících generacích směrem dopředu.“

Lance Armstrong.
Pomlácený Lance Armstrong.
Tour de France (Lance Armstrong)
Lance Armstrong.

První setkání s CIRC, které se letos uskutečnilo, jeho právnický tým označil za „velmi dobrou schůzku, na které byl Lance dotazován na všechno“.

Třemi členy komise CIRC, kteří Armstronga posuzují, jsou její šéf, švýcarský politik a právník Dick Marty a dále Němec Ulrich Haas a Australan Peter Nicholson.

Zastání u současných hvězd

Zúčastnit se amatérského podniku George Hincapie Gran Fondo, který pořádá bývalý týmový kolega z US Postal, bylo nyní Armstrongovi zapovězeno. Americká cyklistická unie oznámila, že také na tuto akci, která je uvedena v jejím kalendáři, se vztahuje doživotní distanc.

Po tomto verdiktu se na podporu Armstronga vyjádřil i Tejay van Garderen, cyklista týmu BMC, pátý na letošní Tour. „Bylo pro mě frustrující dovědět se o tom všem, co se dělo v minulosti v pelotonu,“ uvedl van Garderen pro list Daily Telegraph. „Ale nemyslím si, že je Armstrong takovým ďáblem, jak ho v knihách a filmech popisují. Vyšetřování USADA na něj dopadlo mnohem tvrději než na kohokoliv jiného. Zaslouží si nyní oddech.“

Autor: