Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sparta tají, kdo bude chytat

Sport

  10:58
PRAHA - Tajnůstkářství, plaché úsměvy a žádná konkrétní odpověď. Přesně tak se před šestým finálovým duelem prezentovala hokejová Sparta. Sparťané vedou v sérii 3:2 na zápasy a dnes večer mohou slavit titul.

Dušan Salfický foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

K tomu ale musí vyřešit gólmanské dilema.
 Z nevyrovnaných výkonů brankářů se holešovický tým snaží udělat psychologickou výhodu. „O tom, kdo bude chytat, jsme jednoznačně přesvědčeni,“ ujistil sparťanský trenér Marian Jelínek. Před světem ale jméno brankáře, který ponese tíhu klíčového duelu, tají. „Zatím to neřekneme.“
 V pátém utkání v Pardubicích byl Tomáš Duba po třetím obdrženém gólu střídán. Do branky se postavil zkušený Dušan Salfický, ale ani on nepodal přesvědčivý výkon, když pustil dvě branky.
Kdo z nich se dnes postaví mezi tyče?
 Napjatí mají zůstat nejen fanoušci, ale i soupeř. „Provedeme změny v sestavě,“ sliboval Jelínek.
 Sparťanští brankáři pod dohledem specialisty Josefa Bruka na tréninku pečlivě odstraňovali slabiny.
 O co přesně šlo, nechtěl Bruk prozradit. „Na něco jsme přišli. Víc neřeknu. Pardubičtí jsou také gramotní a čtou.“

Bříza se vracet nebude

Před začátkem play off byl na soupisku Sparty dopsán jako třetí gólman legendární Petr Bříza. Ten loni Spartě vychytal mistrovský titul. Poté ukončil aktivní kariéru a v pražském klubu působí jako generální manažer.
 Jelínek jednoznačně odmítl, že by se do branky mohl postavit právě Bříza. Pravděpodobnější se jeví varianta s Dubou. Tomu napovídá i sázka Duby s Brukem.
„Měli jsme takovou dohodu. V utkání jsem viděl něco, co bylo podle mě podstatou problémů. Říkal jsem mu: když se v tréninku přesvědčíš, že jsem měl pravdu, tak děláš kafe ty. A mám ho na stole.“ usmíval se Bruk.
Bruk má svůj vlastní systém hodnocení tréninků. Za výkon si brankář vyslouží buď bílé kafe za výborný výkon, černé za dobrý, nebo může na lavičce najít toaletní papír. „Ten znamená špatný výkon a ani si nepamatuji, kdy jsem ho tam naposledy dal,“ vysvětlil Bruk.
 I Duba byl po tréninku ve velmi dobré náladě: „Co se dá dělat, dvakrát jsme prohráli, třikrát vyhráli. Počasí je krásné, tak díky za to.“
 Bruk si ale nemyslí, že by ten nepovedený pátý duel hodil Duba za hlavu. „Poučení si z toho vzal. Je typ, který se s tím dokáže vyrovnat. Potvrdil to i v základní části.“
 Důvod k legráckám moc není. Sparta poslední dva zápasy prohrála. Teď má další šanci zvítězit, v opačném případě Pardubice sérii vyrovnají a o šampionovi by rozhodl pondělní sedmý zápas.
 „Vedeme 3:2, proč to všichni vidí katastroficky?“ kroutil hlavou Bruk.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...