Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šestého Melicha během finále zajímal Boltův čas

Sport

  0:22
LONDÝN - Před odjezdem na olympijské hry si dal kladivář Lukáš Melich cíl: Skončit lépe než další český kladivář Vladimír Maška, který byl na olympiádě v Sydney v roce 2000 za výkon 77,32 metru osmý. "Ale bude to těžké," napsal si ke svému snu do oficiálního olympijského průvodce.

Lukáš Melich foto: Reuters

K uvedenému výkonu mu dnes sice 15 centimetrů chybělo, ale jednatřicetiletý rodák z Jilemnice byl o dvě místa lepší. "Já myslím, že dobrý, ne? Maximální spokojenost," řekl po životním závodu. Byl v dobrém rozmaru a žertoval s novináři. "Rozhovor dám dneska jen těm, co tady byli po kvalifikaci," usmíval se.

Základ úspěchu položil už doma. Celou kariéru se mu totiž nedařilo v kvalifikacích, nebyl schopen hodit daleko prvními hody. Absolvoval proto několik sezení s psycholožkou Zdenkou Sládečkovou. "Musím jí poděkovat. Zapracovali jsme na tom a já jsem se dokonce divil, co se to děje," řekl.

ČTĚTE TAKÉ

Už v prvním pokusu si zajistil finálovou osmičku, ve třetí sérii předvedl svůj nejdelší londýnský hod. "Po kvalifikaci jsem dostal totální klid, dnes to bylo naprosto bez nervů," uvedl.

V letošní sezoně házel daleko, ale na ME v Helsinkách rovněž neprošel kvalifikací. Stejně jako v Göteborgu 2006 a na mistrovství světa 2005 v Helsinkách a 2009 v Berlíně i na předchozí olympiádě v Pekingu. "Ale dneska to bylo dobrý od prvních pokusů. Jsem rád, že jsem to po těch Helsinkách vylepšil," radoval se.

K medaili mu chybělo 154 centimetrů, což je v jeho silách a letos tak daleko už hodil. "Jasně, na lepší výkon je vždycky, ale to jsou taková kdyby. Mohlo to být samozřejmě i horší," mávl rukou. "Neštve mě to, je to sport, jsem šestý a to je dobrý," prohlásil.

Když hodil svůj pátý pokus, kladivářská soutěž byla přerušena. Schylovalo se totiž k finále mužské stovky, absolutnímu vrcholu olympijských her. "Slušnej randál. Dneska to bylo umocněné tou stovkou, větší humbuk tady asi těžko bude," souhlasil.

Snažil se od řevu 80.000 fanoušků oprostit, i když mu to bez špuntů do uší šlo ztuha. "Chtěl jsem to eliminovat, ale šlo to blbě," přiznal. "Snažil jsem se nevšímat si toho," řekl přítel čtyřstovkařky a Rychlé holky Jitky Bartoničkové, která v Londýně poběží štafetu.

Stovku si nenechal uniknout

Stovku mužů sledoval Melich přímo z plochy stadionu po očku. "Zajímalo mě, kolik poběží, jen jsem se mrknul na tabuli a pak jsem se soustředil," řekl. Prý to šlo i v tom randálu. "Dá se v tom soustředit, jsem spíš naštvaný na pátý pokus, byl dlouhý, stačila malinko lepší technika," řekl o hodu, který poslal do konstrukce ochranné klece.

Nyní si užije životní úspěch. Budoucnost nyní svěřenec Dušana Krále z Dukly Praha neřeší. A olympiáda v Riu? "Já opravdu nevím. V Riu je hezky, byl jsem tam letos na jaře, tam bude olympiáda fantastická, ale teď se mě na to neptejte," dodal s úsměvem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!