Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Sportovcem roku 2008 je oštěpařka Špotáková

Sport

  22:04
PRAHA - Atletka Barbora Špotáková vyhrála jubilejní 50. ročník ankety Klubu sportovních novinářů a stala se Sportovcem roku 2008 v České republice. Olympijská vítězka a světová rekordmanka v hodu oštěpem dostala v hlasování 1778 bodů a o 278 porazila sportovní střelkyni Kateřinu Emmons, dvojnásobnou medailistku z Pekingu.

Královna roku 2008. foto: ČTK

Třetí skončil běžec na lyžích Lukáš Bauer, nejlepším kolektivem jsou fotbalisté Slavie Praha.

Obhájkyně prvenství rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo za olympijským vítězem ve střelbě na trap Davidem Kosteleckým. Slavnostní vyhlášení dnes hostilo pražské Hudební divadlo Karlín.

Fotbalisté Slavie vyhráli svou kategorii o jediný bod před fotbalisty České republiky do 19 let. Třetí mezi kolektivy skončili hokejisté Slavie Praha.

Anketu potřetí za sebou vyhrála žena, neboť předloni se z vítězství radovala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Špotáková měla životní sezonu. Na olympiádě ve slavném závodu posledním hodem porazila ruskou soupeřku Marii Abakumovovou a vytvořila evropský rekord. Ten pak ve finále Grand Prix ve Stuttgartu vylepšila až na světové maximum 72,28 metru.

Při vyhlašování ankety Atlet roku byla Špotáková nejprve třikrát sedmá, potom druhá a nakonec za loňský rok vyhrála. Stejnou posloupnost zažila také ve Sportovci roku. "Je to asi tak trochu osud," prohlásila po vítězství Špotáková.

Emmons si vedle zlata přivezla z olympiády i stříbrnou medaili a Bauer vedle Světového poháru loni jasně vyhrál také prestižní seriál Tour de Ski.

Osobně při vyhlášení chyběly jen Sáblíková, která je na mistrovství Evropy v nizozemském Heerenveenu, na slavnostním večeru nebyla ani celkově devátá Šárka Záhrobská, jež jede v neděli slalom Světového poháru v Mariboru.

Špotáková dostane za prvním místo v anketě čtvrt milionu korun, Emmons 200.000 a Bauer 170.000 korun. Nejlepší tým si rozdělí 100.000. Cenu Emila Zátopka pro sportovní legendu dostal trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa a světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný, nejlepším juniorem roku je judista Lukáš Krpálek.

Jubilejního padesátého ročníku se zúčastnily některé legendy českého sportu, pozvaní byli předchozí vítězové ankety. Pořadem provázel Jakub Železný, o hudební produkci se postarala skupina Čechomor v doprovodu filharmonie Bohuslava Martinů.

Autoři: ,

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...