Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sportovec roku: do desítky se nevešly Kvitová ani Sáblíková

Davis Cup

  11:40
PRAHA - Tenistka Petra Kvitová neobhájí loňské prvenství v anketě Sportovec roku a v desítce nominovaných, kterou ve čtvrtek zveřejnil Klub sportovních novinářů, chybí i trojnásobná vítězka rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Petra Kvitová s korunou pro vítěze ankety Sportovec roku foto: ČTK

Vstupenkou na pódium při galavečeru 19. prosince byly především zlaté a stříbrné olympijské medaile. Bronz z Londýna už byl v letošní konkurenci málo a nominaci vynesl jen čtyřkajaku v kategorii družstev.

Ve druhém kole hlasování se budou o vítězství ucházet Tomáš Berdych, Petr Čech, Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou, Vavřinec Hradilek, Jaromír Jágr, Miroslava Knapková, Jaroslav Kulhavý, David Svoboda, Ondřej Synek a Barbora Špotáková. Mezi vybrané tři kolektivy se dostaly oba tenisové týmy - vítězové Davis Cupu a Fed Cupu - a mužský čtyřkajak. Hlasování se zúčastnilo 226 členů Klubu sportovních novinářů, kteří své hlasy rozdělili mezi 56 jednotlivců a osm kolektivů.

Na vyhlášení bude chybět Čech a možná Jágr

"S účastí sportovců na vyhlášení to vypadá dobře, chybět bude nejspíš jen Čech kvůli klubovým povinnostem," řekla na Petra Pavelková z agentury BPA, která slavnostní vyhlášení organizuje. Jedná se ještě s Jágrem, kterého 19. prosince čeká zápas s Pardubicemi. V průběhu slavnostního večera bude vyhlášena také Cena Emila Zátopka pro českou sportovní legendu a Junior roku. Vítěz hlavní ankety si odnese 250.000 korun, nejlepší tým se podělí o 100.000.

Účast v elitní desítce si zopakují Kulhavý, Knapková, Jágr, Berdych, Špotáková, Synek a Čech. Špotáková je v desítce nepřetržitě od roku 2006, v roce 2008 anketu vyhrála. Sáblíková, jež triumfovala v letech 2007, 2009 a 2010, letos obsadila třinácté místo, přestože na rychlobruslařských dlouhých tratích byla opět světovou jedničkou.

O poslední desáté místo pro druhé kolo hlasování byl velký boj. Bronzová medailistka z Londýna překážkářka Zuzana Hejnová na něj nakonec ztratila 22 bodů, dvanáctý tenista Radek Štěpánek 25 bodů. Hokejovou reprezentaci, která získala bronz na mistrovství světa, mezi kolektivy dělilo od třetí příčky 19 bodů.

V nominaci jsou jen dva bývalí vítězové ankety: vedle Špotákové ještě Jágr, který vyhrál v roce 2005. Slavný hokejista se mezi nejlepší poprvé dostal už v roce 1992 a letos je v desítce už pošestnácté. Sáblíková chybí v top ten po šesti letech, loňská vítězka Kvitová je v konečném pořadí hned za ní čtrnáctá. Z loňské desítky chybí už jen cyklista Zdeněk Štybar, letos dvacátý. V desítce není spolu s Hejnovou ani další bronzová medailistka z OH střelkyně Adéla Sýkorová, která obsadila šestnácté místo.

Nadvláda žen může pokračovat

Od roku 2006, kdy poprvé po 22 letech nevyhrál muž, kralují anketě ženy. Jejich nadvláda může pokračovat. Špotáková získala druhé olympijské zlato v kariéře a patří mezi velké favoritky. Olympiádu vyhrála také skifařka Knapková, stejně jako moderní pětibojař Svoboda a biker Kulhavý. Posledním mužským vítězem byl v roce 2005 Jágr.

Pravidla umožňují v kategorii jednotlivců soutěžit i dvojicím. Do desítky se pár dostal naposledy v olympijském roce 2008, kdy vodní slalomáři Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkám obsadili sedmé místo. Jednou v historii pár v anketě dokonce zvítězil: v roce 1979 vyhráli bratři Jan a Jindřich Pospíšilové, legendy kolové.

Tenisté vyhráli po 32 letech Davis Cup, jsou velkými favority ankety a mohou se na trůn vrátit po třech letech. Loni vyhrály tenistky, které jsou po triumfu ve Fed Cupu rovněž v první trojici. Poprvé v historii se mezi tři týmy dostali kajakáři Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba. Nepustili do ní hokejisty, sedminásobné vítěze ankety po rozdělení federace.

Slavnostní večer by se měl nést v duchu olympijských her v Londýně, které byly pro českou výpravu velmi úspěšné. Hlavní roli při vyhlášení budou hrát samotní sportovci, moderátory budou stejně jako loni Lucie Výborná a Jan Pokorný. O zábavu se bude starat Big Band Gustava Broma s Vladimírem Valovičem v čele, zpívat budou mimo jiné Petr Kolář, Helena Zeťová či Marta Jandová.

Anketa

Kdo by měl vyhrát anketu Sportovec roku 2012?

Tomáš Berdych 198
Petr Čech 151
Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká 602
Vavřinec Hradilek 128
Jaromír Jágr 1288
Miroslava Knapková 429
Jaroslav Kulhavý 2299
David Svoboda 318
Ondřej Synek 80
Barbora Špotáková 1106

Anketa Sportovec roku 2012: Nominovaní sportovci (v abecedním pořadí):

 • Jednotlivci: Tomáš Berdych (tenis), Petr Čech (fotbal), Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká (tenis), Vavřinec Hradilek (vodní slalom), Jaromír Jágr (hokej), Miroslava Knapková (veslování), Jaroslav Kulhavý (horská kola), David Svoboda (moderní pětiboj), Ondřej Synek (veslování), Barbora Špotáková (atletika).
 • Další pořadí jednotlivců: 11. Hejnová (atletika) 403 bodů, 12. Štěpánek (tenis) 400, 13. Sáblíková (rychlobruslení) 334, 14. Kvitová (tenis) 291, 15. Jícha (házená) 173, 16. Sýkorová (sportovní střelba) 95, 17. Ježek (cyklistika - handicapovaní) 78, 18. Šafářová (tenis) 66, 19. Veselý (atletika) 46, 20. Štybar (cyklistika) 43, 21. Řezáč (běh na lyžích) 41, 22. Plekanec 40, 23. Eliáš (oba hokej) 39, 24. Kreuziger (cyklistika), 25. Červenka (hokej) oba 35, 26. Prokop (motorismus) 25, 27. Maslák (atletika) 24, 28. Sluková, Kolocová (plážový volejbal) 22, 29. Baumrtová (plavání), 30. Soukup (biatlon) oba 21.
 • Týmy: mužský čtyřkajak (Havel, Trefil, Dostál Štěrba), tenisový tým ČR - muži, tenisový tým ČR - ženy.
 • Další pořadí týmů: 4. hokejisté ČR 88, 5. štafeta 4x400 m (Bartoničková, Bergrová, Hejnová, Rosolová) 43, 6. fotbalisté ČR 34, 7. štafeta orientačních běžců (Dlabaja, Šedivý, Procházka) 11, 8. volejbalistky ČR 9.
Autoři: ,