21. prosince 2011 22:20 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sportovec roku: královnou je poprvé Kvitová

Petra Kvitová s korunou pro vítěze ankety Sportovec roku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová s korunou pro vítěze ankety Sportovec roku | foto: ČTK

PRAHA Očekávání se naplnila, éra mimořádných žen v českém sportu pokračuje. Po Kateřině Neumannové, která v roce 2006 přerušila dlouhou nadvládu mužů, Martině Sáblíkové, Barboře Špotákové a poté dvakrát v řadě opět Sáblíkové se žezla velmi suverénně ujala tenistka Petra Kvitová.

V jejím případě se tak stalo poprvé, v desítce nejlepších českých sportovců roku je nováčkem. Ke koruně pro sportovní královnu roku vynesl jednadvacetiletou rodačku z Fulneku raketový vzestup v sezoně, kdy ovládla Wimbledon, Turnaj mistrů a výrazně přispěla k vítězství českého družstva ve Fed Cupu.

ČTĚTE TAKÉ

„Je prima, jsem šťastná že jsem dostala tolik hlasů,“ uvedla Kvitová, která se ze 34. místa světového žebříčku na začátku roku během sezony vyhoupla na druhou příčku. „Vím ale, že bude těžké pozici ve špičce udržet, zvlášť když se po zranění vracejí bývalé jedničky Serena Williamsová a Kim Clijstersová. V utkáních s nimi si rozhodně nebudu připadat jako favoritka,“ usmála se.

Petra Kvitová na vyhlášení Sportovec roku 2011

Petra Kvitová na vyhlášení

Kdyby bylo na ní, koho by nejraději viděla jako sportovního krále? „Všichni ve finálové desítce mají ve světě jméno, dala bych hlas všem,“ přiznala. „Petra vyhrála zaslouženě, Wimbledon nebyl její jediný vavřín,“ řekl biker Jaroslav Kulhavý, mistr světa, Evropy a vítěz Světového poháru.

Sportovec roku 2011

1. Kvitová Petra - 2424 bodů
2. Kulhavý Jaroslav -1688
3. Sáblíková Martina - 1420
4. Knapková Mirka - 1388
5. Jágr Jaromír - 1326
6. Štybar Zdeněk -1269
7. Berdych Tomáš - 1191
8. Špotáková Barbora - 1017
9. Synek Ondřej - 1003
10. Čech Petr - 848

„A já bych dal na první místo tebe,“ obrátil se na Kulhavého skifařský vicemistr světa Ondřej Synek. „Měl jsi totiž vyrovnanou sezonu, pořád jsi byl nahoře,“ doplnil, zatímco jeho kolegyni Miroslavu Knapkovou nermoutilo, že jí titul mistryně světa nevynesl výš než na čtvrté místo. „Je super, že jsem v desítce. Petře to přeju, byla mojí favoritkou.“

Galavečer v hotelu Hilton se v první den státního smutku nesl v méně zábavném tónu než obvykle, zúčastnění uctili památku zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla minutou ticha.

„Je to na místě. V roce 1989 mi bylo osm, ale dobře vím, že pan Havel spolu s dalšími tady bojoval za svobodu a taky ji vybojovali. A ještě tak jemným způsobem. Když odešel, pocítila jsem prázdno, on byl zosobněním morálních hodnot,“ pravila Barbora Špotáková, stálice světového oštěpu.

Pořadí v kolektivních sportech

1. Tenistky ČR - 651
2. Fotbalisté Plzně - 475
3. Hokejisté ČR - 360

Adecco spol. s r.o.
PRACOVNÍK NA BODOVÉ SVÁŘENÍ, 2 směny

Adecco spol. s r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 19 000 - 21 000 Kč