Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Sportovní skandály roku: Blatter a ruští atleti předvedli mimořádné nechutnosti

Vladimír Putin

  14:11
PRAHA - Státem organizovaný a pečlivě maskovaný doping ruských atletů a pletichaření ve vedení světového fotbalu, to jsou dva největší sportovní skandály roku 2015. Server Lidovky.cz vás zve na procházku džunglí podvodů, úplatků, lží a intrik, kvůli nimž už sport nikdy nebude stejný jako dřív. A nechybí ani česká stopa.

Atletka Kristina Ugarovová na tiskové konferenci v Moskvě. foto: Reuters

Všechno to začalo 27. května ráno. Švýcarská policie vstoupila do sídla FIFA v Curychu a zatkla sedm vysokých funkcionářů světové fotbalové federace, kteří se zde měli účastnit volebního kongresu. Při akci, kterou řídili američtí a švýcarští vyšetřovatelé, bylo obviněno celkem 14 lidí, zejména ze Severní a Střední Ameriky.

Provinění? Přijímání úplatků v celkové hodnotě přes 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun) při volbách pořadatelů fotbalových šampionátů v roce 2018 v Rusku a 2022 v Kataru a prodeji marketingových práv od počátku 90.let dodnes. „Dělali to znovu a znovu, rok co rok, turnaj za turnajem,“ řekla americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová.

I když zpočátku vyšetřovatelé nejevili zájem o prezidenta FIFA Seppa Blattera a devětasedmdesátiletý Švýcar na kongresu svůj post obhájil, jak se pavučinu lží a intrik postupně dařilo rozplétat, došlo i na něj. Nejprve se pod stupňujícím tlakem na FIFA vzdal funkce a na konci září už stanul tváří v tvář švýcarské policii.

Sepp Blatter a dolary, tohle spojení dobře funguje.

V roce 2005 měl totiž tehdejšímu místopředsedovi FIFA Jacku Warnerovi prodat hluboko pod cenou vysílací práva na MS 2010, navíc se provalila podezřelá platba dvou milionů franků, které Blatter v roce 2011 poslal svému tehdejšímu poradci Michelu Platinimu. Pochopitelně pouze „na dobré slovo“. „Jsem v šoku, že švýcarské státní zastupitelství vyšetřuje trestný čin Seppa Blattera. Jsem v šoku, že to trvalo tak dlouho,“ komentoval smyčku utahující se kolem krku FIFA bývalý hráč Gary Lineker.

Blatterovým řečem o tom, že s Platinim uzavřeli „gentlemanskou dohodu“ a převedení dvou milionů franků nebylo úplatkem, ale neuvěřila etická komise FIFA a na konci prosince oba vrcholné funkcionáře potrestala zákazem činnosti ve fotbale na 8 let. Mezitím dochází k dalším zatčením, domovním prohlídkám a výslechům vysokých fotbalových funkcionářů a nelze čekat, že počet obviněných už nebude stoupat.

Co bude tedy se zkorumpovanou a zdiskreditovanou FIFA dál? Hodně napoví únorová volba nového prezidenta. Uchazečů je pět, mezi nimi například generální sekretář FIFA Gianni Infantino nebo jordánský princ Alí bin Husajn, jehož Blatter porazil na zmiňovaném „výbušném“ kongresu v květnu.

Státem řízený doping v Rusku

Ještě větší poprask než případ Blattera a spol. způsobila listopadová zpráva světové antidopingové agentury WADA. Ta po rozsáhlém vyšetřování potvrdila skutečnosti naznačované v dokumentu německé televize ARD: v ruské atletice fungoval dlouholetý masivní a pečlivě organizovaný doping, na jehož maskování se měly podílet antidopingové laboratoře a potažmo i politická reprezentace.

Trest byl nečekaně tvrdý - dočasné vyloučení Ruska ze všech atletických soutěží s hrozbou, že atletům této země nebude povoleno startovat na olympiádě v Riu. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko v reakci zdůraznil, že suspendace ruské atletické federace je „dočasná“ a že se jedná o „problém, který se dá řešit“. Pěti vrcholným atletům včetně olympijské vítězky Marie Savinovové nicméně hrozí doživotní zákaz činnosti.

O tom, jak vážně brali někteří ruští atleti zákaz startu v soutěžích, svědčí případ maratonce Viktora Ugarova. Ten se v půlce listopadu zúčastnil maratonu v japonské Kanazawě a dokonce zvítězil, jeho výsledek byl ale zpětně anulován. Za porušení zákazu IAAF mu nyní hrozí distanc až na čtyři roky.

Podle prohlášení IAAF musí Rusové splnit daný seznam kritérií, aby získali členství v atletické federaci zpět. „Rusko bude na vyšetřování co nejotevřeněji spolupracovat,“ slíbil prezident Vladimir Putin, avšak jediné, co od té doby začalo mezi Ruskem a Západem spolehlivě fungovat, bylo otevřené oboustranné napadání. „Rusko nemá více problémů než zbytek světa,“ prohlásil ministr sportu Mutko.

Ruská běžkyně na 800 metrů Maria Savinovová na archivním snímku.
Vladimir Putin v rozhovoru s ministrem sportu Vitalijem Mutkem.

O tom, jak nesmírně spletitá je kauza dopingu v atletice a že nelze vinit pouze Rusko, svědčí vývoj posledních dní: pravá ruka nového šéfa IAAF Sebatiana Coea (jehož hlavním úkolem bylo bojovat s dopingem) Nick Davies měla v roce 2013 projevit snahu zamaskovat pozitivní nálezy ruských atletů před MS v Moskvě.

„Tihle atleti samozřejmě NESMĚJÍ být součástí ruského týmu pro světový šampionát... Pokud ti provinilí nebudou soutěžit, můžeme s jejich odhalením počkat až po akci. Nebo oznámíme jednoho či dva, ale ZÁROVEŇ s atlety z jiných zemí,“ stálo v Daviesově mailu určenému synovi tehdejšího prezidenta IAAF Lamine Diacka, rovněž nyní vyšetřovaného pro korupci při zakrývání dopingu.

Nabízí se otázka: ví současné vedení atletiky o VŠEM a dychtivým médiím pouze dávkuje pravdu tak, jak se jí to zrovna hodí?

Ivánek je zpět v první lize

Bylo by chybou v přehledu skandálů v roce 2015 vynechat český sportovní rybníček. Největší rozruch způsobil asi návrat Ivana Horníka, usvědčeného a odsouzeného fotbalového funkcionáře, do první ligy. Horníka, jemuž byl za korupci v roce 2006 vyměřen civilní podmíněný trest i zákaz činnost ve fotbale na 10 let (později zkrácen na polovinu), si k sobě do Jablonce přivedl šéf českého fotbalu a majitel severočeského klubu Miroslav Pelta.

Udělal tím sice radost fanouškům divadelní hry Petra Čtvrtníčka Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?, jež parodovala intrikánské hovory právě Ivana Horníka s rozhodčími a dalšími bafuňáři, ale zároveň vyvolal závažné otázky po čistotě fotbalového prostředí.

„Budeme pod drobnohledem, takže není důvod se čehokoliv obávat,“ prohlásil Pelta. „Žádná pojistka není zapotřebí. Co se dělo před deseti nebo patnácti lety, už dávno neexistuje. Situace je odlišná, všichni mají jiné myšlení, doba se úplně změnila. Není co jistit,“ dodal.

Rok 2016 ukáže, jestli měl Pelta pravdu.