Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sportujte, až budete plně doléčení. Covid-19 podle studie poškozuje plíce, mozek či srdce

Šéflékař Českého olympijského výboru Jiří Neumann věří, že se zúčastní po Riu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéflékař Českého olympijského výboru Jiří Neumann věří, že se zúčastní po Riu... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha  Snímky zakalených hrudníků a pacientů připojených k ventilátorům ukazují, že covid-19 je respirační onemocnění. Už od počátků pandemie ale lékaři zjišťovali, že nová nákaza může pustošit také další části těla včetně mozku, cév a srdce.

Údaje z lékařské studie na Ohio State University, která popisovala nákazu z počátečních ohnisek v Číně, New Yorku a Washingtonu, naznačily, že zhruba dvacet až třicet procent pacientů s covidem-19 vykazovalo známky poškození srdce. 

Takový nález může být velmi rizikový zvlášť pro vrcholové sportovce, kteří se brzy po prodělání nemoci vrhnou zpět do tréninkového a zápasového rytmu.

Olympijské kruhy.
Ampulky s odebranými vzorky z nosní sliznice určené k provedení screeningového...

„Tuto studii vnímáme a pevně doufám, že v nejbližších týdnech na toto téma budou různá školení, jak správně postupovat, když sportovci skutečně onemocní. Měli by projít detailními vyšetřeními, tak aby byli stoprocentně fit a připraveni k návratu do vrcholového sportu,“ říká pro LN Jiří Neumann, šéflékař Českého olympijského výboru.

Během minulého měsíce, kdy ligoví komisaři z univerzitních lig amerického fotbalu Pac-12 a ragby Big Ten oznámili, že odloží podzimní sezonu 2020, byly jako jeden z hlavních argumentů obavy z tzv. myokarditidy – onemocnění charakterizovaného zánětlivým infiltrátem srdečního svalu s odumíráním tkání. Toto onemocnění je nejčastěji způsobeno infekcí viry a bakteriemi.

Pokud člověk odpočívá během zotavování z nemoci, tyto problémy většinou ustoupí a srdeční sval se sám uzdraví. Jestliže se ale tělo namáhá ve chvíli, kdy je srdce oslabené, mohou se začít vytvářet otoky, závratě, dušnost a ve vážných případech i nepravidelný srdeční rytmus, jenž může vyvolat zástavu.

V Srbsku zemřel basketbalista

Tyto extrémní důsledky se nejčastěji vyskytují u vrcholových sportovců. Během minulého měsíce zemřel sedmadvacetiletý nigerijský basketbalista Crvene zvezdy Bělehrad Michael Ojo na infarkt. Pivot, který měřil 216 centimetrů, zkolaboval při tréninku a lékařům se už nepodařilo ho oživit. Podle klubu měl Ojo před časem pozitivní test na koronavirus, ale uzdravil se.

„Doufejme, že proběhnou sympozia vrchních lékařských institucí. Nesmí se stávat, aby sportovci kolabovali přímo na hřištích. Pokud se tyto studie potvrdí, budou je čekat skutečně důkladnější vyšetření, to je ale zatím jenom taková má hypotéza,“ pokračuje Neumann. 

„Sportovcům amatérům doporučuji po prodělání nemoci pozvolnější návrat ke sportu, první dva týdny skutečně velmi zlehka a reagovat na svoje tělo a dbát na poučení lékařů, v jejichž péči se určitě nacházeli a s nimiž jsou v kontaktu.“ 

Ve snaze zabránit podobným smutným případům vyvinuli lékaři na Ohio State University speciální metodu. Každý hráč, jenž byl koronavirem nakažen, musí před návratem na hřiště projít klinickým vyšetřením, krevními testy, EKG a magnetickou rezonancí. 

Od června do srpna takto bylo vyšetřeno 26 sportovců z fotbalových, lakrosových, basketbalových či ragbyových týmů, přičemž srdeční poškození bylo prokázáno u čtyř z nich.

„Je důležité, aby lidé věděli, že covid-19 může ovlivnit srdce. Zvláště amatérští sportovci, jako jsou maratonci, fitnesáci či triatlonisté, kteří uběhnou několik kilometrů, nemají pravidelný přístup k prohlídkám srdce a neuvědomují si rizika. V případě jakýchkoliv příznaků je třeba neprodleně kontaktovat lékaře,“ říká jeden ze spoluautorů projektu Saurabh Rajpal.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

V. Čihák Na nic nového nepřišli. 10:37 18.9.2020