Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špotáková i Bába skončili ve Světovém atletickém finále druzí

Sport

  22:57
Soluň - Druhá místa obsadili čeští zástupci Jaroslav Bába a Barbora Špotáková při prvním dnu Světového atletického finále v Soluni. Oštěpařská vicemistryně světa hodila ve druhém ze čtyř pokusů 63,45 m a prohrála pouze s Ruskou Marií Abakumovovou, jež předvedla výkon 64,60 metru. Český rekordman Bába překonal napodruhé výšku 232 cm a třebaže bojoval, na mistra světa Jaroslava Rybakova nestačil. Rus vyhrál skokem přes 234 centimetrů.

Bára Špotáková při kvalifikaci. foto: ČTK

 

Špotáková útočila na čtvrté vítězství při posledním důležitém závodu sezony za sebou, ale neuspěla. Už před startem upozorňovala, že po náročné sezoně se cítí unavena, navíc ji po mistrovství světa v Berlíně trápil bolavý loket. Ve všech třech předchozích Světových atletických finále hodila český rekord, který byl loni i rekordem světovým.

"Odpovídá to trendu celé mé letošní - stříbrné - sezony. S druhým místem jsem vcelku spokojená, stejně jako s celou sezonou," uvedla Špotáková pro server Českého atletického svazu. "Pocitově mi to přišlo takové utahané, unavené. Bylo pro mě letos těžké si závody užívat. Neměla jsem pocit, jako třeba vloni, že to jde všechno 'samo'," dodala.

Bába se vrátil na finálový závod sezony po čtyřech letech, v sezonách 2004 a 2005 v Monaku obsadil shodně sedmá místa. V uplynulých letech se potýkal s následky vážného zranění kotníku. V Soluni pátý muž z mistrovství světa v Berlíně chyboval jen jednou na 222 a na 232 centimetrech. Když Rybakov napotřetí překonal 234 cm, nechal si Bába poslední skok na výšku o dva centimetry vyšší, ale neuspěl. "Už jsem byl unavený, i když to nebylo úplně špatné," konstatoval.

Za druhé místo obdržel stejně jako Špotáková prémii 20.000 dolarů (asi 350.000 korun). "Jsem spokojený, že jsem se dokázal připravit. Po mistrovství světa mi chyběla motivace ještě trénovat. Určitě je to taková náplast, protože až na MS to byla úspěšná sezona," prohlásil Bába.

Neúspěšná byla při svých pokusech o světový rekord ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová. Vlastní maximum 506 centimetrů ze srpnového mítinku Zlaté ligy v Curychu zkoušela vylepšit o centimetr, ale třikrát laťku shodila.

Závod podílnice milionového jackpotu ze Zlaté ligy bez problémů vyhrála výkonem 480 cm. Běh na 3000 metrů ovládl Etiopan Kenenisa Bekele, který stejně jako na mistrovství světa v Berlíně porazil těsně Američana Bernarda Lagata. Po doběhu se další držitel třetinového podílu z posledních ročníku Zlaté ligy rozhodl, že do nedělního závodu na 5000 metrů už kvůli únavě nenastoupí.

Americká čtyřstovkařka Sanya Richardsová, poslední ze tří atletů, kteří vyhráli všechny mítinky milionového seriálu, při startu na 200 metrů zle zatopila mistryni světa. Její krajanka Allyson Felixová vyhrála ve shodném čase 22,29 sekundy až ve fotofiniši. Richardsová se v neděli představí i na své hlavní trati.

Ve sprintu na 100 metrů při absenci světového rekordmana Usaina Bolta z Jamajky zvítězil Američan Tyson Gay, který porazil díky finiši v závěrečných metrech dalšího jamajského sprintera Asafu Powella v čase 9,88 sekundy. Bývalý světový rekordman byl o dvě setiny pomalejší.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...