Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špotáková: Mám na to hodit přes 70 metrů. Pak může být zlato

Sport

  14:06
PRAHA - Dobře naladěná a spokojená se závěrečnou přípravou v Nymburce zamířila do Londýna oštěpařka Barbora Špotáková, obhájkyně olympijského zlata z Pekingu. Také nyní se od ní očekává úspěch a svěřenkyně Jana Železného se podobným debatám nebránila.

Vítězslav Veselý a Barbora Šporáková foto: ČTK

V Pekingu získala Kateřina Emmons medaili už první den, nyní ne a ne se českým sportovcům zadařit. Vnímáte, že se také na atlety vzhlíží jako na zachránce?
Tak to neberu. Nicméně je pravda, že tehdy byl začátek her veselejší, dívali jsme se právě na úspěch Katky a dalších sportovců. Ale věřím, že to brzy někdo protrhne, třeba střelec David Kostelecký, který letí s námi. Nebo tenisté a tenistky ve čtyřhrách.

Může se nyní opakovat Peking, kde jste vyrvala zlato Rusce Abakumovové 21. srpna, tedy v den čtyřicátého výročí sovětské okupace?
Zopakovat se to dá jedině v tom, kdybych znovu vyhrála zlato. Jinak platí rčení, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky - datum bude jiné, prostředí bude jiné, závod bude taky úplně jiný. Třeba i proto, že odhodová čára je na olympijském stadionu v Londýně asi sedm metrů před trávníkem, tedy ne těsně před ním, jak jsme zvyklí. To může závod mužů i žen hodně ovlivnit, protože prostorová orientace dělá své a bude záležet, jak se s tím kdo popasuje. Vezměte si, že přešlápnete sedmdesátimetrový pokus a najednou se začnete bát. Stáhnete se a můžete rázem hodit i o deset patnáct metrů míň.

Na olympiádě budete poprvé závodit pod vedením Jana Železného. Dotkl se možná skutečnosti, že on má tři olympijské zlaté a vy teď máte šanci se jeho sbírce přiblížit?
To ne. On spíš říká, že Nor Andreas Thorkildsen, vítěz z Atén 2004 a z Pekingu, by mohl mít tři zlaté jako on. A že si vlastně kvůli tomu vychoval Víťu Veselého, aby jeho šňůru zlomil. (smích) Ale dobře vím, že kdyby se mi podařilo vyhrát olympiádu podruhé, bylo by to něco výjimečného.

Chce se vám přiznat, že toužíte po zlatu, nebo volíte opatrnější slova?
Chci hodit co nejdál, a když to bude na zlato, budu ráda. S tím jsem jela i do Pekingu, věděla jsem, že jsem schopná hodit přes sedmdesát metrů. Toho jsem teď schopná taky, natrénovali jsme dobře. Vám, že mám na to hodit i víc než těsně přes sedmdesát, a s tím pak můžu uvažovat i o zlaté medaili.

Dvojrozhovor s Vítězslavem Veselým a Barborou Špotákovou čtěte ve čtvrtečním vydání Lidových novin

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat