31. května 2008 21:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Špotáková zlepšila český rekord

Zlatá naděje pro Peking.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatá naděje pro Peking. | foto: ČTK

ZARAGOZA Mistryně světa v hodu oštěpem Barbora Špotáková vylepšila na mítinku v Zaragoze český rekord na 69,15 metru. Vlastní maximum z loňského světového šampionátu v Ósace hned prvním pokusem vylepšila o 208 centimetrů a v historických světových tabulkách se zařadila na čtvrté místo.

Přesně měsíc před svými 27. narozeninami Špotáková hodila svým soupeřkám před olympijskými hrami rukavici. V historii dosud poslaly oštěp dál pouze světová rekordmanka Osleidys Menéndezová z Kuby (71,70), držitelka evropského rekordu Christina Obergföllová z Německa (70,20) a již nezávodící Norka Trine Hattestadová (69,48).

Po závodě Špotáková přiznala, že ji tak výrazné zlepšení překvapilo, i když už před odletem do Španělska prý cítila dobrou formu a přímo v dějišti slíbila čerstvému otci koulaři Petru Stehlíkovi, že k nultým narozeninám jeho syna hodí rekord. Jenže před závodem se pokazilo počasí a k patnáctistupňovém chladu se přidal i déšť.

"V Praze jsem se cítila nabitá, ale tady jsem tomu přestala věřit. Jako vždy jsem se ale koncentrovala na první pokus. Byl lehce hozenej, čekala jsem to kolem 67 metrů, taková dálka mě mile překvapila," uvedla rekordmanka.

Špotáková soutěž v Zaragoze suverénně vyhrála. Po vítězném pokusu se na pokračování závodu nedokázala koncentrovat a už se předvedenému výkonu ani nepřiblížila.

ČTK