29. července 2010 13:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Špotákovou čeká boj. Do bitvy o medaile vstoupí i výškař Bába

Barbora Špotáková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková. | foto: ČTK

BARCELONA/PRAHA Mladé pušky z řad české reprezentace sbírají na evropském šampionátu v Barceloně postupové vavříny i zkušenosti, ale nyní se pozornost bude upírat jiným směrem. Dvěma z tuctu atletů, kteří dnes budou na olympijském stadionu ve hře, bude patřit pozornost největší. Těm zkušeným, kteří jsou již ověnčeni úspěchy.

V podvečer začne usilovat o medaili výškař Jaroslav Bába, před devátou pak oštěpařka Barbora Špotáková. Jenže oba trápí bolístky.

Špotáková bude bojovat se soupeřkami, ale i se zraněným loktem. Kolem toho se nyní točí všechno. "Loket mě bolí o trochu víc než před úterní kvalifikací, ale to se dalo čekat. Teď jde o to, dát ho zase dohromady, abych mohla ve finále pořádně hodit," nechala se slyšet Špotáková.

Také včera podstupovala všechny možné léčebné postupy. K dispozici má elektroléčbu, laser, led, masáže. A také antirevmatické přípravky. Jde o gelovou náplast, která se přikládá na postižené místo na několik hodin.

"Je skvělé, že loket vydržel jediný kvalifikační pokus bez větších komplikací a zásahů. Dostali jsme tak prostor k tomu, aby se to mohlo zklidnit," pravil lékař týmu Petr Sikora a zmínil hned první hod olympijské vítězky a světové rekordmanky v kvalifikaci 65,56 metru. Žádná ze soupeřek pak už víc nehodila.

Nejlepší atleti roku (zleva): Svoboda, Špotáková a Bába.

"Nic mimořádného se teď neděje, tento stav byl předvídatelný. Důležité je, že stále máme čas na hojení, každá hodina je dobrá," dodal lékař. Špotáková má jasno v tom, že nezvládne všech šest finálových pokusů. "Těch hodů moc nebude," pronesla atletka, kterou prý nyní uspokojí jakýkoli cenný kov. "Kdybych udržela tu medailovou lajnu z posledních let, bylo by to hezký."

Včera při léčebných procedurách i mimo ně hlavně odpočívala, společnost jí dělal přítel Lukáš.

"Je prima, že tady je, hodně mě podporuje. A tým lékařů a masérů jakbysmet. Je to úplně jiná situace, než když jste na mítinku sami na pokoji a můžete si bolavý loket maximálně mnout. V téhle situaci se to hojí třikrát rychleji než normálně," nezapomněla oštěpařka na vděčnost svému okolí.

Trenér: Bára je bojovnice "Přesto si myslím, že když bude potřeba, tak Bára zkusí i víc než třeba dvě rány, je to velká bojovnice. Ale vyčkejme, jak se bude závod vyvíjet," pravil atletčin trenér Rudolf Černý.

Do finále zasáhne také výškař Bába, majitel bronzů z olympiády v Aténách a halového MS v roce 2004. Také českého rekordmana trápí zdraví. "Bolí mě oteklé lýtko. Už vím, že mě něco štíplo, hlavně že to není sval. Ve čtvrtek večer to bude určitě lepší," věří.

Najdete na Lidovky.cz