Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spousta fanoušků mi fandila česky. Nechtěla jsem, aby přijeli pro nic za nic, říká Koukalová

Sport

  20:00
POKLJUKA - „Jsme tu trochu jako na konci světa,“ povídala Gabriela Koukalová z útočiště české reprezentace ve slovinské Pokljuce. Ve výsledkové listině se však opět nachází na jejím začátku, v první desítce pořadí. „Dobrý. Moc dobrý. Je to super,“ radovala se ze 7. místa ve sprintu. „I když se mě někteří v cíli ptali, jestli nejsem zklamaná.“

Gabriela Soukalová nechtěla české fanoušky v Pokljuce zklamat. foto: Český biatlon - Petr Slavík

Což zjevně nejste.
Právě naopak. Desítka je boží. A úžasná pozice na zítřek.

Ta jediná rána mimo byl podle trenéra Vítka kalibr. Nebýt toho, mohla jste bojovat i o stupně vítězů.
Ale člověk nesmí přemýšlet co by kdyby. Takových by bylo, které by to trefily, kdyby tam neměly kalibr. Prostě šlo o moji chybu, dala jsem to vedle. Je jedno, jestli o dva milimetry nebo o deset centimetrů.

Koukalová tentokrát ve sprintu chybovala a dojela sedmá. Další dva Češi skončili v top ten

Po Östersundu jste byla podle zpráv od českého týmu docela utahaná. Jak dlouho jste ze sebe únavu dostávala?
Do včerejška. Ještě včera jsem byla taková docela jetá. Jsem ráda, že jsme tentokrát nezávodily podle scénáře čtvrtek - sobota - neděle jako na některých jiných svěťácích. Dneska jsem se už cítila o poznání líp. Neumím si představit, že bych jela už ve čtvrtek.

Zvlášť když jste málo spala, že?
Trochu s tím mám problémy. Ale to ani není moc novinka, nespavostí trpím od narození.

Co v tom případě děláte? Jen koukáte do stropu?
Ne ne ne, mám spoustu e-mailů, co potřebuju odpovědět. Dodělávám si povinnosti, které nestíhám přes den.

Takže jste třeba o půlnoci u počítače?
No kdyby jen o půlnoci...

Dnes se při nasazování do sprintu hrál i určitý poker se startovními čísly. Některé favoritky se nechaly nalosovat do první skupiny, jiná naopak až do té čtvrté, poslední. Vy jste zvolily třetí.
Měly jsme ve čtvrtek trénink v závodním čase a po jeho skončení jsem říkala Zdendovi Vítkovi: Nestálo by za zvážení nasadit nás radši dál do skupin? Zdálo se mi, že lyže se tu pocitově k večeru zrychlují, přišlo mi škoda toho nevyužít. Ale ono má všechno svá pro a proti. Když závodíte na začátku, aspoň moc nevnímáte, jak ty ostatní trefují terče nebo ne.

Gabriela Koukalová

Vy jste to dnes vnímala?
Ani moc ne. Jenže když jdu na start dřív, jsem potom i klidnější, protože to mám rychleji za sebou.

Před startem sprintu jste tedy poněkud nervózně podupávala?
Jo, přesně tak. Ta vyšší čísla však asi byla opravdu výhodou, i když mi připadalo, že se trať zrychluje až při mém třetím kole. Závodnice, které jely s čísly nad 80, to mohly pocítit ještě víc.

Ovšem vy jste jela třetí kolo zvládla také velmi rychle, odolala jste v něm i útoku rychlé Němky Gössnerové.
Já toho měla ve skutečnosti už hrozně plné brejle. Ale zároveň jsem cítila, že mám co dělat, abych pod největším sjezdem vybrala zatáčku. Bylo tam znát, že najednou po sjezdu dojíždím po trati o něco dál.

A pak jste dlouho klečela zcela vyčerpaná na sněhu za cílem.
No ty jo. Já se do toho snažila dát fakt všechno. Slyšela jsem tu spoustu fanoušků fandit česky, tak jsem chtěla pro ně vybojovat co nejlepší výsledek, aby si neříkali, že sem jeli pro nic za nic. Bolelo to. Už jsem pro to dnes nemohla udělat víc.

Jen čtyři desetiny za vámi skončila Eva Puskarčíková. Musíte i z ní mít radost, ne?
Určitě. Já to vůbec nevěděla. Pak za mnou Evik přišla, když jsem se převlíkala v zákulisí, a povídala, že je těsně za mnou. Ale já tehdy neměla ani ponětí, kolikátá vlastně jsem. To jsem se dozvěděla až půl hodiny po dojezdu. Snažila jsem se v první řadě převlíknout, abych zůstala zdravá. Abych se přiznala, do teďka ani nevím, kdo vlastně dneska vyhrál.

Tak si tipněte.
Vím, že Kaisa byla třetí. Vyhrála Marie Dorinová?

Ne ne, ta také minula. Vyhrála ta slečna ve žlutém.
Laura Dahlmeierová? No to je dobrý.

Zdeněk Vítek se hůlkami napřahuje k úderu a Gabriela Koukalová si ho u toho...
Její tvář a výkony lákaly do českého biatlonu sponzory.

Co nyní očekáváte od sobotní stíhačky?
Řekla bych, že mám do ní dobrou pozici. Kontaktní závody mám ráda. Člověku to i víc utíká, když se může za někým vyvážet. Pokud tedy nejedete za Kaisou Mäkäräinenovou, protože to je potom sebevražedné tempo. Bude to určitě fajn závod, už se moc těším.

Opět jednou do něj vyběhnete v červeném čísle vedoucí závodnice disciplíny. Dnes to bylo vlastně téměř po roce poprvé, kdy jste na sobě měla v individuálním závodě normální startovní číslo.
A ani nevíte, jak jsem ráda. Ono to není úplně příjemné, mít pořád takový ten pocit zodpovědnosti ze žlutého nebo červeného čísla. I když si ho snažím nepřipouštět, je to furt takové, že lidé od vás v tom čísle něco čekají. Teď jsem ráda, že nemusím nikomu nic dokazovat, že si zatím jezdím jen tak. A doufám, že mi tenhle pocit vydrží co nejdéle.

Autor: