Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sprint na motorce do vrchu? Na Slovensko se vrací Red Bull Get on Top

Patrik Markvart vyjíždí do kopce na zadním kole. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patrik Markvart vyjíždí do kopce na zadním kole. | foto: Red Bull Content Pool

porúbka O víkendu 15. a 16. září přivítá slovenské městečko Porúbka jeden z nejzajímavějších motocyklových závodů tohoto roku Red Bull Get on Top. Desítky jezdců se budou snažit zdolat na svých silných strojích 260 metrů dlouhou trať, která má sklon až 18 stupňů.

Legendární závod není na Slovensku žádnou novinkou. Jeho kořeny sahají na přelom tisícíletí, kdy se konaly první tři ročníky. Pak se ale na kopci mezi obcemi Proúbkou a Turií dlouhá léta nic nedělo.

Až do loňského roku. To se k riskantní jízdě do vrchu postavilo 123 odvážných jezdců, kterým se o atmosféru staralo více než 10 tisíc nadšených diváků.

Závod a dokonce i stupně vítězů s sebou nesly i českou stopu. Za své výkony si na krk pověsil bronzovou medaili Patrik Markvart. Třiadvacetiletý závodník kategorie enduro byl ze svého výkonu nadšený.

„Cítím se úžasně, hlavně protože na podobné závody se nespecializuji a mám je spíš jako doplněk k enduru. Akce to ale byla parádní. Jsem rád, že to vyšlo alespoň takhle,“ smál se v cíli Patrik Markvart.

Na enduro svátek na Slovensku potrénoval i jeden z ambasadorů závodu a účastník dakarské rallye Štefan Svitko. Doporučuje přejezdy přes kameny a nezanedbat cvičné výjezdy do kopce.

„Tenhle závod je hodně o štěstí. Rozdíly mezi jezdci jsou jen v pár desetinách vteřin. Hodně důležitý je dobrý start a nedělat zbytečné chyby. Co se týče motorky, volant jsem si nastavil níže a nastavil větší pérování, abych měl na strmém výjezdu níž těžiště,“ svěřil se před závodem Štefan Svitko.

Páteční den se ponese v duchu zkušebních jízd, během nichž si budou moci závodníci osahat jednu z nejtěžších enduro tratí na světě. Ale tím předzávodní program zdaleka nekončí.

V letním kině přímo pod kopcem se bude promítat snímek Ride United, ve kterém největší hvězdy motoscény Antonio Cairoli, Toby Price, Ryan Dungey nebo Jolene Van Vugt prozradí svoje nejoblíbenější traily.

I přes den nabitý závoděním na silných strojích nebude v sobotu večer nouze o kulturní vyžití.

Nadšeným divákům totiž ze střechy legendární vytuningované Karosy zahrají slovenské kapely The Paranoid a Got Blue Balls. Red Bull Tour Bus bude hrát až do sobotní půlnoci.

Postavit se životní jízdě se vydá na dvě stě jezdců ze všech koutů Evropy včetně slovenských hvězd Rallye Dakar Ivana Jakeše a Štefana Svitka.

Tvrdý závod ale neláká jen muže, v loňském roce se na start postavily i dvě zástupkyně něžného pohlaví. A vůbec si nevedly špatně.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...