Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sprinter Bolt přiletěl do zamračené a studené Ostravy

Sport

  14:38
Fenomenální jamajský sprinter Usain Bolt je v Ostravě. Světový rekordman a trojnásobný olympijský vítěz přiletěl s předstihem čtyř dnů na atletický mítink Zlatá tretra, kde se ve středu představí v běhu na stometrové trati.

Bolt v Ostravě. foto: ČTK

Bolta, čerstvě ověnčeného cenou Laureus pro nejlepšího sportovce světa, sever Moravy přivítal zamračenou oblohou s teplotou kolem třinácti stupňů, která sprinterům zrovna nesvědčí. "Přivítal bych lepší počasí, ale jsem připravený běhat za jakýchkoliv podmínek. Počasím se neznepokojuji. Navíc do mítinku zbývá ještě pár dnů, třeba se to zlepší. Podle předpovědí to nevypadá tak špatně," řekl Bolt českým novinářům na letišti v Ostravě-Mošnově.

Počasí Boltovi nepřálo už ve čtvrtek v úvodním závodu od dubnové nehody.

Dvaadvacetiletý Jamajčan dorazil do Ostravy přímo z kanadského Toronta, kde i v dešti bezpečně ovládl stovku s časem rovných deseti vteřin. Pořadatelé věří, že na Zlaté tretře ještě přidá a pokusí se srazit hodnotu rekordu mítinku pod současných 9,85. "Rozhodně se chci pokusit o co nejrychlejší čas. Je tady dobrá dráha i publikum," uvedl Bolt, který v Ostravě už běžel v letech 2006 a 2008.

Třetí návrat na vítkovický stadion signalizuje, že Zlatá tretra má u Bolta své místo. "Patří k mým oblíbeným mítinkům. Rád jezdím ale třeba taky do švýcarského Lausanne. Tam se mi taky líbí," uvedl.

Čtyři dny do mítinku vyplní Bolt zejména přípravou. "Čeká mě hlavně trénink, ale chci si také prohlédnout město, jestli se to podaří," řekl Bolt, jehož účast vyjde organizátory na startovném přibližně na pět milionů korun. S jinými speciálními požadavky Boltův manažer nepřišel. I v příletové hale působila atletická celebrita nenápadně, přestože se na něj lepil houf žurnalistů a televizních štábů. "Uvědomuju si, co to obnáší. Všude je teď o mě větší zájem, ale já s tím nemám problém," prohlásil Bolt.

Ani jako nejlepší sportovec světa prý Bolt nezpychne. "Pro mě se tím oceněním vůbec nic nezměnilo. Soustředím se pouze na soutěže, protože potřebuju zaběhnout kvalitní čas," dodal Bolt.

Autor: