28. prosince 2007 10:06 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Stal jsem se řízkožroutem

NOVÉ MĚSTO N. M. Do svých třiceti let si Lukáš Bauer stihl dojet pro stříbrnou olympijskou medaili a tři výhry ve Světových pohárech. Do prestižní Tour de Ski se ale v pátek pustí poprvé v životě. Coby momentálně třetí nejlepší lyžař světa.

* LN Jak jste se o vánočních svátcích chystal na přetěžkou Tour?
Klasicky. (směje se) Stal se ze mě řízkožrout a salátožrout... V jídle jsem se neomezoval, ale samozřejmě jsem to s ním ani nepřeháněl. Cukroví jsem ale dával docela zabrat...

* LN Co jste vlastně pod stromečkem objevil?
Hodně dárků, protože jsem byl hodnej... (směje se) Naštěstí jsem nedostal nic lyžařskýho. Nějakou košili, kravatu, prostě pracovní věci. Spíše jsem si před svátky užíval vybírání dárků pro děti.

* LN Prý jste si na Vysočinu přivezl i žluté číslo z Kuusama určené pro lídra Světového poháru. Pročpak?
Podepsali se mi na něj snad už všichni, kteří mi k němu napomohli. S výjimkou německého trenéra Janko Neubera. Dost možná, že letos ještě trochu těžím z loňské přípravy s německými lyžaři, tak ho tam chci mít taky.

* LN Nebojíte se, že kvůli tradičně bouřlivě fandícím divákům v domácím prostředí trochu přeženete tempo?
Je pravda, že atmosféra tady bývá každý rok skvělá. Prolog na čtyři kilometry jsem ještě nikdy nejel, taková zvláštní trať. Těžko říct, co od ní čekat. Při sobotní patnáctce bude důležitý nepřepálit tempo a pomoci diváků využít spíše až v závěru.

* LN Při Tour na vás čekají hned tři patnáctikilometrové závody, které patří mezi vaše domény. Lze podle toho cosi usuzovat?
Jistě, tahle trať patří mezi moje oblíbené. Třeba sobotní závod se pojede na stejné trati, na níž jsem tady před čtyřmi roky vyhrál. To je docela dobrý signál, ne?

* LN Je podle vás hodnocení Tour spravedlivé?
Vzhledem k tomu, že se zrušily závody v Oberstdorfu, vypadl duatlon. Řekl bych, že Tour nyní trochu nahrává sprinterům... Jak razantně, to se teprve uvidí.

* LN Sprintům jste se dosud zatím spíše vyhýbal, při Tour je ale absolvovat musíte. Trénoval jste na ně letos víc než dříve?
Nijak zvlášť jsem se na ně netrénoval. Spíše jsem se snažil připravit na distanční závody. Na nedávném mistrovství Německa ve sprintu jsem dojel v kvalifikaci dokonce šestý a od specialisty Dušana Kožíška jsem dostal hrozně málo. Kdyby se mi podobný výsledek podařil zopakovat při Tour, byl bych spokojený.

* LN Vítěz Tour, pakliže by navíc vyhrál všech osm závodů, může získat 800 bodů. Na kolik se cítíte vy?
Já tak na 900! (rozesměje se)

Najdete na Lidovky.cz