4. ledna 2010 21:08 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šťastný Kožíšek: Vítězství jsem si nechal do budoucna

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Dušan Kožíšek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dušan Kožíšek. | foto: ČTK

PRAHA Už několik hodin před závodem hovořil Dušan Kožíšek o tom, že když všechno půjde podle plánu a nedostane se do žádné kolize, postoupí ve sprintu Tour de Ski v Praze do finále. A věděl, o čem mluví.

Čtvrté místo v závodu volnou technikou pro něj znamenalo nejlepší výsledek ve Světovém poháru v kariéře. "Jsem nadmíru spokojený, to vítězství si nechám do budoucna, abych se mohl zlepšovat," prohlásil po finále Kožíšek. Životní výkon oslavil s oranžovou opicí na zádech se spojenýma rukama kolem krku, dárkem od kamarádky.

"Fandila v buňce i v Oberhofu a postarala se o první body," uvedl s úsměvem Kožíšek. Opička Kája má dokonce svůj profil na sociální síti facebook. Podle profilu a šířky trati český sprinter věděl, že bude rozhodovat start. I proto se od začátku vždy snažil dostat do čela a udržet se tam až do cíle. To se mu dařilo, jen ve finále se nechal předjet Švédy. "To byla chyba. Ale forma, myslím si, je," uvedl. Důležité bylo vyhnout se kolizi.

"Soupeři se nikam naštěstí moc netlačili," prohlásil. Jako jeden z mála v Praze se nerozčiloval nad podmínkami a zejména hlubokým sněhem na trati, kvůli čemuž dokonce Italové organizovali petici za bojkot závodu. "Ve finále už to bylo přimrzlejší a dalo se v tom bruslit," prohlásil Kožíšek. "Bral jsem to tak i před závodem, nepodepsal bych to (petici) nikdy, protože je to závod doma a ve sprintu, kde se mi hodně daří," uvedl.

Třebaže zajel jeden z nejlepších závodů kariéry, Tour de Ski pro něj končí. I proto, že není úplně zdravotně v pořádku. "A olympiáda je za dveřmi," uvedl. "Do konce Tour už pro mě není žádný lukrativní závod," řekl specialista na sprint. "Takže jsme se po dohodě s lékařem rozhodli, že dál už ne," vysvětlil.

Dnešním výkonem si společně s devátým Martinem Koukalem řekl o nominaci do olympijského závodu dvojic. I proto, že šestý muž ze sprintu na MS v Liberci Aleš Razým se letos s formou zatím nepotkal. "Věřím, že když se nám takhle bude dařit i dál, tak na medaili šance je. A velká," řekl Kožíšek. S Koukalem už mají bronz z MS v Oberstdorfu 2005.

ČTK