Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Štěpánek ukázal, že věk není důležitý

Sport

  9:24
WASHINGTON/PRAHA - Padl na kolena a vzápětí se položil na záda. Tenista Radek Štěpánek si užíval příval emocí. Ty přišly po překvapivém triumfu na turnaji ve Washingtonu, do kterého naskočil jako nenasazený. "Překvapil mě. Věděl jsem, že má stále na to porazit i velmi dobrého hráče. Ale že vyhraje celý turnaj, to jsem nečekal," řekl LN Petr Pála, který Štěpánkovi před třemi lety pomáhal jako trenér.

Radek Štěpánek. foto: ČTK

Ačkoliv mu je už dvaatřicet let, karvinský rodák ukázal, že rozhodně nepatří do starého železa. Turnajovou jedničku – Francouze Gaela Monfilse – porazil ve finále za hodinu a půl dvakrát 6:4.

"Jsem jako víno, čím jsem starší, tím jsem lepší. Věk není důležitý, záleží na tom, jak se cítíte," usmíval se Štěpánek. "Tahle výhra je pro mě velkou satisfakcí," dodal už s vážnou tváří.

Vždyť tohle vítězství přišlo po dlouhém čekání. Částečná ztráta formy a častější zranění bývalého osmého tenistu světa poslaly až na 54. místo žebříčku. Svůj pátý triumf kariéry tak přidal po dvou a půl letech. "Je skvělý pocit, že jsem schopen hrát na takové úrovni a měřit se s nejlepšími. Dokud moje tělo vydrží, chci na téhle úrovni vydržet dlouho. Je to složité, protože se nelze vzepřít matce přírodě a s věkem zpomalujete, ale tvrdou prací se mi to daří," líčil Štěpánek.
Radek Štěpánek.

Když v neděli v noci zvedal nad hlavu pohár určený vítězi, stál na betonu. Na tvrdém povrchu se mu dlouhodobě daří a je jeho oblíbeným. Všech pět turnajových výher přišlo právě na něm. "Na tomhle povrchu dokáže velmi rychle měnit rytmus hry. Opírá se o dobrý servis a hodně se tlačí k síti. Což mu na antuce až tolik nejde. Na betonu zkrátka dokáže nejlépe využít všech svých předností," vysvětlil pro LN bývalý pátý hráč světa Jiří Novák.

Sám si proti Štěpánkovi na betonu zahrál. "Byl to nepříjemný soupeř, nikdy jsem nevěděl, jaký úder přijde. Ale mám s ním myslím vyrovnanou bilanci 2:2," usmíval se Novák.

Štěpánek se díky triumfu posunul v žebříčku o 27 míst, na 27. pozici. Teď sní dokonce o elitní desítce, přestože je v první stovce nejstarší a za poslední tři roky nikdo starší než on nevyhrál turnaj ATP. "Tohle vítězství považuji za největší úspěch. Přišel totiž v závěrečné fázi mé kariéry, a proto hodně znamená. Vím, že na takové výsledky mám."

Podle Pály hraje Štěpánkovi do karet fakt, že s profesionálním tenisem začal později, a tudíž není tak fyzicky opotřebovaný. "Všechno je možné, takže i Radek zpátky v desítce. Ale bude to mít velmi těžké," předpověděl Pála.
Radek Štěpánek.

Takovýhle úspěch tenistu obvykle nakopne. Dodá mu sebevědomí, a to je v "bílém sportu" hodně důležité. "Na US Open už může být klidně mezi nasazenými. A soupeře může pěkně potrápit, je pořád hodně nepříjemný," dodal Pála.

Tři týdny před US Open, které se hraje na tvrdém rychlém povrchu, se tak mohou fanoušci začít těšit. Kromě Petry Kvitové a Tomáše Berdycha je očividně ve formě další český tenista...

Mohlo by vás zajímat