Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sto. Českým logem pro hry v Pchjongčchangu bude výročí založení samostatného státu

Sport

  16:30
PRAHA - Už tu byla inspirace malíři Františkem Kupkou a Alfonsem Muchou. Minulý rok v Riu byl zase motivem atlet Emil Zátopek. A teď? Až přesně za rok začne zimní olympiáda v korejském Pchjongčchangu, bude ústředním symbolem české výpravy číslovka 100. Důvod je jasný - právě na rok 2018 připadne 100. výročí založení republiky.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval (vlevo) a akademický malíř Milan Jaroš představili české logo na hrách v Pchjongčchangu. foto: ČTK

Jednání ustrnula, hvězdy NHL budou nejspíše na olympiádě v Koreji chybět

„Vždycky jsme chtěli, aby olympiáda pro nás nebyla jen o účasti, ale aby to mělo motto, vyšší náboj,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

A Eva Samková, zlatá snowboardistka z minulých zimních her v Soči, přidává:

„Historie by se neměla zapomínat. Měli bychom lidem, našim dětem připomínat, co se v minulosti stalo, měli bychom se z toho i poučit. Já sama mám historii ráda, baví mě sledovat dokumenty. Z dějepisu jsem maturovala za jedna.“

Grafický symbol v podobě stylizované číslice 100 vytvořil akademický malíř Milan Jaroš, který pro ČOV vymýšlel vizuální styl už na hrách v Londýně, Soči a Riu de Janiero.

„Inspirací pro závorky tvořící nuly v číslovce 100 byly lidské ruce v gestu, které evokuje ochranu, bezpečí, ale i vymezení prostoru vytvořeného mezi dlaněmi,“ vysvětlil Jaroš.

„To gesto pro mne charakterizuje události roku 1918, kdy naši předkové vymezili prostor, na kterém pak vybudovali vlastní stát,“ doplnil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!