Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hospodská hra? Stolním fotbalem se dají vydělat desetitisíce

Sport

  8:59
PRAHA - Už dávno nejde jen o hospodskou kratochvíli. Reprezentant Radek Drda (25) ze spolku FoosForLife vypráví, jak důležitou roli hraje při stolním fotbalu psychika a že ti nejlepší hráči si mohou na turnaji přijít i na tisíce eur.

Utkání ve stolním fotbálku (ilustrační foto). foto: Facebook - Foos4life

U madel stojí shrbení v dresech, kraťasech a pevné sálové obuvi. Skoro jako fotbalisti. Chybí jim snad jen číslo na dresu. Organizátoři těch nejlepších turnajů vyžadují po hráčích dress code. Vždyť jde přece o hodně!

V Česku patří ke špičce nezisková organizace FoosForLife z Rožnova pod Radhoštěm, která se jako jediná v republice zaměřuje na výchovu mladých hráčů.

„Lákáme děti, ať si k nám chodí zahrát, děláme semináře a už máme výsledky. Většina hráčů z mládežnických reprezentací prošla naším klubem,“ chlubí se Drda, zakladatel spolku, hráč seniorského národního týmu a trenér juniorské reprezentace.

LN Opravdu? Musí být přece dost těžké konkurovat fotbalu, florbalu nebo hokeji.
Projekt vznikl před rokem a naším cílem bylo založit něco, co tu ještě nebylo. Cílíme na děti ze škol, které tolik nelákají jiné aktivity. Když pak s námi nějaký čas trénují a vidí, že se zlepšují, začne je to mnohem víc bavit. Chceme také stolní fotbálek prezentovat jako plnohodnotný sport, nikoliv jako hru ze zakouřených heren a klubů.

LN Štve vás, když se o fotbálku mluví jako o hospodské zábavě?
Chtěl bych to hlavně uvést na pravou míru. Vezměte si, že být profesionálem není sranda. Ti kluci musí být skvěle fyzicky i psychicky připraveni. Důležitá je i síla a koncentrace. Bez těchto aspektů nikdy nemůžete uspět.

Stolní fotbálek je nejvíce rozšířený v Německu a Belgii.

LN Přitom to na první pohled vypadá celkem nenáročně.
To možná ano, ale u zápasu kolikrát strávíte třeba hodinu a půl. Celou dobu u toho stojíte na nohou, pak máte pět minut pauzu a znovu. K tomu si připočtěte, že se turnaj hraje celý den, třeba od devíti ráno do jedné v noci. Hráči se potí, jsou nervózní, občas toho mají plné zuby... Já osobně jsem se věnoval i jiným sportům – fotbalu, motokrosu nebo snowboardingu –, ale stolní fotbálek je z nich jasně nejnáročnější.

LN Co ještě nesmí těm nejlepším hráčům chybět?
Trpělivost, síla v úderech i jakási odolnost. To všechno se snažíme našim hráčům vštěpovat. Jsou to základní prvky, díky kterým se můžete stát konkurenceschopnými.

LN Jak funguje konfrontace s ostatními? Může se na turnaje přihlásit každý?
Víceméně ano. Bývá několik kategorií, kde mohou hrát i amatéři. Ty nejlepší turnaje u nás se většinou hrají v Praze: v hotelech, tělocvičnách nebo halách. Je několik kategorií, které jsou podobné jako v tenise. Můžete hrát jeden na jednoho, dva na dva nebo mix – kluk s holkou. Na reprezentační akce vás nominuje trenér.

LN Vy jste se zúčastnil řady mezinárodních šampionátů. Odkdy se fotbálku věnujete?
Začal jsem asi před osmi devíti lety, kdy jsem chodil hrát po škole. Trávil jsem u toho klidně sedm hodin denně. Šíleně mě to bavilo a cítil jsem, že jsem silnější. Začal jsem objíždět turnaje, vyhrával a pak jsme si s kamarádem řekli, že založíme spolek FoosForLife a zkusíme vychovávat budoucí naděje.

LN Lze se hraním na nejvyšší úrovni živit?
U nás přímo asi ne, ale jinde možná ano. Třeba Německo je fotbálkovou velmocí, pokud by se vám tam pravidelně dařilo vítězit na turnajích v několika kategoriích, přijdete si tím klidně na tři čtyři tisíce eur za víkend. Pak trénujete a za čtrnáct dnů jdete hrát znovu. Teď jen záleží, jak dlouho si budete držet tak vysokou výkonnost a jestli vám stojí za to kvůli tomu třeba odejít ze zaměstnání.

LN Za jak dlouho se z „hospodského“ hráče může stát profesionál?
Kdyby takový člověk přišel k nám, museli bychom nejprve od základu překopat jeho styl a strategii. (smích) Pak by musel často hrát, naučit se pár triků a šlo by to rychle. Myslím, že klidně za pár měsíců by měl na kontě první turnajovou výhru.

LN Zmínil jste Německo jako velmoc. Jak to pocítí běžný hráč, který se na tamní turnaj přihlásí?
Organizace i prostředí jsou na dost vysoké úrovni. Kolikrát se hraje v krásných halách a zápasy play off se vysílají na internetu. Navíc tam jsou ti nejlepší z nejlepších, což je pro nás, ale i pro všechny ostatní obrovská škola.

Prostory šampionátu v Berlíně. Zde se konalo letošní mistrovství světa.

LN Takže nechybějí ani diváci a rozhodčí?
Rozhodčí jsou na vyžádání, od čtvrtfinále a semifinále pak musí být u zápasu povinně, aby se nepodvádělo.

LN Copak jde u stolního fotbalu nějak mazaně podvádět?
Jistě, řadou způsobů. Základní pravidla jsou taková, že nesmíte rukou sahat do hry, rotovat tyčí nebo bouchat do stěn stolu. Ale je toho mnohem víc. Vydalo by to asi na dvacet stránek papíru.

LN Co se týče hry samotné, předpokládám, že se nehraje stylem: „Zkusím střílet odkudkoliv a něco tam spadne.“
Kdepak. Máte naučených několik fíglů a vzorců, které používáte. Různé styly jsme odkoukali od světové elity a snažili se je sami zlepšovat, vypilovat a dál rozvíjet. Při ostrých zápasech rozhodují maličkosti. Někdy jednou ztratíte míček a prohráli jste.

LN Myslíte, že fotbálek zažívá v současnosti největší boom?
Podle mě se o něm hodně mluvilo pár let zpátky, kdy byl hodně populární. Pak trošku ustoupil, a teď znovu získává na popularitě.

LN Vaše organizace pracuje jako neziskovka, z jakých zdrojů čerpáte finance na její chod?
Máme kolem stovky členů, kteří platí členské příspěvky. Ale samozřejmě to není sranda, kvalitní fotbálkový stůl, na kterém trénujeme, přijde na několik tisíc... Část prvotních investic jsem do toho vložil já coby zakladatel, něco kolegové a nějaké prostředky se nám vrátí z turnajů, kde uspějeme. Rádi bychom také získali prostředky odjinud: chceme spolupracovat s vládou a přimět ji, aby všechny peníze nedávala jen do fotbalu, hokeje a dalších známějších sportů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!