Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Strýcová čtyřhru oplakala, Plíšková se ale na debla těšila: Lucka mi sedí také

B. J. King Cup

  20:00
LUCERN - Lucie Hradecká s Karolínou Plíškovou potvrdily, že pokud rozhoduje fedcupové utkání čtyřhra, české tenistky jsou nepřemožitelné. Potřetí za sebou v soutěži družstev rozhodly o postupu za stavu 2:2, nyní díky Plíškové a Hradecké v semifinále ve Švýcarsku.

Český debl Karolína Plíšková a Lucie Hradecká. foto: ČTK

GALERIE ČESKÉHO FEDCUPOVÉHO TÝMU Z CELÉHO TÝDNE VE ŠVÝCARSKU

Zápas v Lucernu se vyvíjel jako na houpačce. Plíšková i Barbora Strýcová porazily domácí jedničku Timeu Bacsinszkou, ale obě prohrály s až 129. hráčkou světa Viktorijí Golubicovou. O postupu Češek do pátého finále za šest let tak rozhodly až Plíšková s Hradeckou výhrou ve čtyřhře nad Martinou Hingisovou a Golubicovou.

Česká postupová radost.
Martina Hingisová (vlevo) a Viktorija Golubicová.

„Během víkendu byla chvilku euforie a pak prohrané singly. Bylo to nahoru dolů, ale musím říct, že celý tým stál za námi a všichni pořád věřili, že můžeme vyhrát. Všichni si spíš mysleli, že spíš porazíme Golubicovou než Bacsinszkou, ale bylo to naopak a nakonec je jedno, jaké body se udělají, hlavně že máme tři,“ řekla Plíšková.

Zatímco Plíšková měla před čtyřhrou za sebou už dvě dvouhry, Hradecká den a půl fandila z lavičky. „Lucka seděla v hale asi sto hodin, chudák. Pak nastoupila a podala super výkon,“ vysekla Plíšková Hradecké poklonu. Hradecká nešla na dvorec nervózní. „Já se na tyhle zápasy těším. Mám ráda, když je plná hala,“ řekla.

Strýcová se po tie-breaku na čtyřhru necítila

Krátce po prohrané nedělní dvouhře se Barbora Strýcová rozhodla, že nenastoupí do závěrečné čtyřhry, ač předchozí dvě vyhrála, protože se necítila fyzicky v ideální pohodě.

"Je to k vzteku. Hodně," řekla Strýcová. V utkání s Golubicovou přitom vyhrála první set a v tie-breaku byla za stavu 5:4 dva míče od výhry. Zbytečně ale chybovala, soupeřka druhý set získala a ve třetím byla k nezastavení.

Už na konci první sady Strýcová cítila, že nehraje ideálně. "Nešvihala a netlačila jsem, jak bych měla," řekla zkušená tenistka. Chyby se projevily v tie-breaku za stavu stavu 5:4, kdy zkazila dva nahrané míče.

"Kterými jsem si to prohrála. Dvakrát jsem si nevybrala správnou variantu, špatně jsem u míče stála, nefungovaly mi ani nohy. Ona byla v tu chvíli hrozně nervózní, dala mi druhý servis jak papír, jenže já ho narvala do autu. Další míč to samý, narvu to úplně zbytečně ven. Ale to je tenis," řekla.

Ve třetím setu už získala Strýcová jen jednu hru. Golubicová za bouřlivé podpory diváků na dvorci dominovala. "Klobouk dolů před ní. Na co sáhla, to jí tam spadlo. Přišlo mi, že může zavřít oči a stejně míček zabije," ocenila Strýcová.

Po prohrané dvouhře se rozhodovala, zda nastoupí do čtyřhry. V deblu získala za stavu 2:2 vítězný bod loni ve finále proti Ruskám i letos v 1. kole v Rumunsku, a to vždy společně s Plíškovou. Nyní se rozhodla nehrát.

"Samozřejmě jsem chtěla. Moc. Taky jsem si říkala, že tam půjdu. Už máme s Kájou za sebou dva hrozně důležitý zápasy, ale rozdíl byl v tom, že tehdy jsem za sebou neměla dva singly. Teď bych musela běhat na síti, stíhat loby a všechno. Na tohle bych fyzicky neměla. A není správný, abych tam šla jenom kvůli tomu, že jsme spolu vyhrály dva zápasy," řekla Strýcová a pustila do hry Lucii Hradeckou.

Své rozhodnutí nehrát čtyřhru dokonce oplakala. "Měla jsem z toho taky hodně zvláštní pocit, až jsem se v šatně rozbrečela, jestli to je dobrý rozhodnutí. Máme Lucku, která je skvělá deblistka. Ony to zvládnou," uvedla Strýcová.

Navíc se s Plíškovou dobře znají a nehrály společně debla poprvé. „V týdnu jsme si daly tréninkového, abychom byli připraveni na tuhle variantu,“ řekla Plíšková. V minulosti si spolu zahrály i v extralize. „Ještě za Štvanici. Lucka mi sedí výborně. Nebyly jsme ani jedna nervózní. Od začátku jsme je drtily,“ řekla Plíšková.

Pála s Hradeckou, světovou deblovou desítkou, do čtyřhry počítal. „Drtivou většinu tréninků hrála výborně,“ vysvětlil kapitán, ale nominaci mu usnadnilo, že se Strýcová po prohrané dvouhře necítila na čtyřhru fit.

A samotnou čtyřhru Pála popsal: „Lucka hrála rychle, Kája dobře servírovala a soupeřky byly vyjukaný, že to lítá.“ Právě ostrá palba ranařek Plíškové s Hradeckou rozhodla čtyřhru.

Technická Hingisová a trochu unavená Golubicová se často po míčích jen ohlédly. „Moje největší zbraň je hrát rychle. Pro soupeřky musí být nepříjemné, když musejí udělat krok dozadu. A než se zorientují, může být set pryč,“ usmála se Hradecká.

Hradecká, olympijská medailistka a trojnásobná grandslamová vítězka, dvakrát ve čtyřhře a jednou v mixu, předvedla ve fedcupové čtyřhře výkon jako ve finále v roce 2011 v Rusku. Tehdy za stavu 2:2 rozhodly o výhře s Květou Peschkeovou. „Blesklo mi to hlavou a věděla jsem, že to můžeme zase zvládnout,“ řekla.

Český tým už posedmé za sebou ve Fed Cupu vyhrál rozhodující čtyřhru. „Když se na debla za stavu 2:2 dostanu, je to krása. Myslím, že si i fanoušci zaslouží, aby bylo drama až do konce. Přijeli na celý víkend a byla by nuda, kdyby byl konec po třech singlech,“ vtipkovala Hradecká.

„Na čtyřhru jsem byla nejmíň nervózní ze všech zdejších zápasů. Měla jsem vedle sebe Lucku a věděla jsem, že mi pomůže. Opravdu jsem se těšila. A pocit po vítězství je moc fajn,“ řekla Plíšková.

Tenistky se tak můžou těšit na páté finále v šesti letech. „Neuvěřitelné,“ řekla Hradecká. „Neskutečné. A ať to dopadne jakkoli, finále je hezké. Další finále je hezké,“ řekla Plíšková směrem k listopadovému finále ve Francii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!