Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studená válka je zpět, říká o nepřátelské atmosféře v Riu šéf ruských plavců

Sport

  1:30
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Jako studená válka působí na šéfa ruského plaveckého svazu Vladimira Salnikova atmosféra během plaveckých soutěží na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Funkcionář odsoudil slovní útoky americké vítězky prsařské stovky směrem k Rusce Juliji Jefimovové kvůli její dopingové minulosti.

Američanka Kingová nenechala nit suchou na své největší soupeřce, Rusce Jekimovové. foto: Reuters

Pískot tribun a tvrdá kritika od soupeřek. Ruská plavkyně pyká za doping

Jefimovová dostala v roce 2014 šestnáctiměsíční distanc za užití anabolického steroidu DHEA. Letos měla pozitivní test na meldonium. Po finále jí vítězka Kingová nepodala ruku a na tiskové konferenci dodala, že její triumf potvrzuje, že se dá závodit čistě.

Proti Jefimovové se hlasitým bučením vymezovalo i publikum v Riu při všech příležitostech, kdy se u bazénu ukázala. „Myslím si, že celá ta atmosféra je zvláštní,“ uvedl Salnikov, čtyřnásobný olympijský vítěz z let 1980-1988.

Připadám si jako na hrách v 80. letech

Situace je podle něj dost podobná právě 80. létům, kdy docházelo ze strany velmocí k bojkotům her.

„Všechno tenkrát bylo o souboji USA a Ruska a spousta lidí přilévala olej do ohně. Tohle je další kolo, ale myslím si, že ho přežijeme,“ řekl Salnikov agentuře Reuters. Připomněl, že Jefimovové start definitivně povolila Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS).

Komentáře Kingové jsou podle někdejšího plavce nesportovní. „Považuje snad rozhodnutí CAS za chybné? Samozřejmě má právo na názor, ale je třeba být objektivní a čestný,“ řekl.

Devatenáctiletá Kingová má podle něj ještě před sebou dlouhou sportovní kariéru, během které snad pochopí, že existují pravidla a řády.

Julia zažila doslova muka

Jefimovová médiím dříve přiznala, že kvůli stresu z nejistoty, zda bude smět v Riu startovat, několik týdnů nemohla spát.

„Zažila doslova muka, během té nejistoty prokázala charakter, odolnost a schopnost se soustředit. Svou medaili si zasloužila,“ uvedl Salnikov.

Jefimovová se musela sklonit před Američankou Lilly Kingovou (vpravo)
Ruská plavkyně Julia Jefimovová smutní, že nezískala zlato.

Kvůli rozsáhlému, státem řízenému dopingovému programu v Rusku se her v Riu nesmí zúčastnit více než stovka ruských sportovců, včetně kompletních výprav atletů či vzpěračů.

Rusko protestuje a uvádí, že pracuje na očištění tamního sportu, sankce označuje za politicky motivované.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat