15. srpna 2014 11:44 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

„Jen“ potrhaný obličej. Štybar zůstává v nemocnici, ale Vueltu pojede

Zdeněk Štybar po děsivém pádu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Štybar po děsivém pádu. | foto: Reprofoto

ROESELARE/PRAHA Zdeněk Štybar zůstává po čtvrtečním těžkém pádu v nemocnici. Český cyklista si však ve čtvrté etapě závodu Eneco Tour nezpůsobil žádná vážnější zranění, jeho účast na slavné Vueltě by proto neměla být ohrožena.

Štybar ošklivě upadl ve finiši, kdy byl natlačen na bariéru, kromě vyražených zubů a dalších šrámů v obličeji nemá však jezdec stáje Omega Pharma-Quick Step žádná vážnější zranění a jeho účast na Vueltě by neměla být ohrožena.

Osmadvacetiletého Štybara, jenž zůstal přes noc v péči lékařů v Roeselare na pozorování, by měli v pátek nebo v sobotu z nemocnice propustit.

"Dělali mu ještě všechna možná vyšetření. Nemá nic zlomeného, všechny orgány i hlavu má v pořádku," řekl jezdcův otec Zdeněk Štybar starší. "Lidově řečeno - má tedy 'jen' pěkně zrychtovanej čumec. Říkal jsem mu, ať zatím nikam nechvátá, protože je určitě v dobrých rukách a má skvělou péči," dodal.

Potrhaný obličej

Největší následky pádu ve spurtu v cílovém městě 4. etapy Ardooie jsou patrné právě ve Štybarově obličeji.

"Posílal nám fotku a není to opravdu nic moc. Od nosu dolů to má celé oteklé. Na ty zuby a nos padnul, takže to má různě roztržené mezi nosem a rty. Ty má také roztržené a rozedřené od asfaltu. A pak samozřejmě ty vylomené zuby. Jediné, co si mohl zatím dát k jídlu, je zmrzlina," uvedl Štybar starší.

Se zuby také jeho syn hned ve čtvrtek absolvoval operační zákrok. "Měl v tomto ohledu hrozné štěstí v neštěstí, protože jeden z nejlepších plastických chirurgů v Belgii měl zrovna dovolenou a do nemocnice si jen pro něco přišel, tak ho přemluvili, aby se o Zdeňka postaral. Ty jeho původní zuby mu tam dali zpátky a teď uvidíme, zda se chytnou nebo ne," přiblížil závodníkův otec.

Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu z let 2010, 2011 a 2014 je podle všeho přesvědčený o tom, že na Vueltě, která začne už za týden v sobotu 23. srpna, nebude chybět. "I o tom jsme mluvili. Říkal, že na středu má připravenou letenku, takže tomu věří a chce určitě jet," ujistil Štybar starší.

Jeho syn je podle všeho plný optimismu a přes nepříjemná zranění v dobré náladě. "Když to srovnám s pádem Kevina de Weerta na loňské Vueltě, tak jsem víc než v pořádku. Moje manželka mi říkala, jestli nepůjdu na rovnátka, tak jsem na narovnání zubů začal pracovat tvrdou cestou," uvedl Štybar s nadsázkou na svém webu. "Ale selfie si radši nechám pro sebe," doplnil Štybar, jenž na Eneco Tour obhajoval loňské celkové prvenství.

ČTK, Lidovky.cz