Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sudová byla druhá v jízdě v boulích

Sport

  10:53
INAWAŠIRO - Lyžařka Nikola Sudová obsadila druhé místo v závodu Světového poháru v jízdě v boulích v japonském Inawaširu. Po svém nejlepším výsledku za poslední dva roky ztrácí v průběžném pořadí SP pouze čtyři body na vedoucí Rakušanku Margaritu Marblerovou.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Dnešní soutěž vyhrála domácí reprezentantka Aiko Uemuraová, která Sudovou předčila o 1,15 bodu. Američanka Emiko Toritová zaostala za pětadvacetiletou českou lyžařkou o pouhou setinu bodu, Marblerová byla čtvrtá. "Daří se mi, výsledky jsou letos dobré, mám z toho dobrý pocit," prohlásila v rozhovoru pro Sudová, která byla v sezoně nejhůř sedmá.

Vicemistryně světa Sudová dosud vyhrála dva závody SP, oba v Kanadě. V roce 2005 byla nejlepší v Mont Tremblantu, o rok později triumfovala v Apexu. V této sezoně byla nejlépe třetí před měsícem v Lake Placid. SP má na programu ještě čtyři závody, tím nejbližším by měla být 1. března soutěž v Mariánských Lázních. Dnešní závod byl pro českou akrobatku obtížný, na těžké trati se střídaly rychlé boule s táhlými. Z častých změn rytmu Sudovou bolely nohy. "A taky nestíhaly," pousmála se. "Byla to těžká trať, navíc na prvním můstku se
nesmělo skočit moc daleko. Bylo to také dost o náhodě," vykládala. Bezchybná jízda se prý zajet nedala. "Ale já jsem těch chyb asi udělala méně než soupeřky," uvedla.

V prvním skoku předvedla helikoptéru s roznožkou a na druhém salto s krosem. Dvojitá helikoptéra, kterou připravuje a trénuje, se prý skočit nedala. "Tady na tak těžké trati ani náhodou," prohlásila. Podmínky v Inawaširu ale byly dobré. "Svítilo sluníčko a jakmile dojel poslední závodník, tak začalo sněžit," popisovala.

Před dalším závodem v Mariánských Lázních si Sudová zvedla sebevědomí. Pojede dokonce o první místo v průběžném pořadí SP. "Ale prvních pět holek jsme tam natěsno, stačí pokazit jeden závod a je to všechno jinak," naznačila, že na celkové vítězství v seriálu zatím nemyslí. "Ale do Mariánek se těším moc, snad ty závody budou," věřila.

V lázeňském městě sice sníh leží, ale na vytvoření trati s boulemi je ho třeba minimálně 70 centimetrů. Na sjezdovce se zasněžuje, ale není jasné, zda to organizátoři stihnou. "Já věřím, že ano, budou to určitě krásné závody," ocenila Sudová trať nad kolonádou.
Japonští akrobati se dnes v domácím prostředí prosadili také mezi muži. Za olympijským vítězem Dalem Beggem-Smithem z Austrálie, který vyhrál druhý závod v sezoně a vede Světový pohár, obsadil druhé místo Osamu Ueno.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat