Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Superduel se blíží: Kličkové vs. Valujev

Sport

  18:03
FRANKFURT NAD MOHANEM - Boxerský profesionální šampion organizace WBA Nikolaj Valujev je připraven utkat se s kterýmkoli z ukrajinských bratří Kličků, kteří mají v držení zbývající tři mistrovské pásy. Dnes to prohlásil promotér ruského boxera Wilfried Sauerland. Celý boxerský svět čeká jak se celá situace kolem superzápasu vyvine. Rok 2009 se může zapsat do historie boxu zlatým písmem.

Valujev se raduje se svým titulem. Zaslouží si ho ale vůbec? foto: ČTK

Čtyři organizace, tři mistři světa - Valujev, Vladimir Kličko a Vitalij Kličko. Jak to celé dopadne? Získají ukrajinští bratři naprostou nadvládu nad profesionálním ringem nebo se blíží okamžik sjednocení všech čtyř pásů jedním mužem - obrovitým Rusem Valujevem? "Pokud dostaneme seriózní nabídku, jsme připraveni utkat se s jedním z Kličků kdykoli," řekl Sauerland. "Ale už rok jsme od nich nic neslyšeli," dodal.

Vitalij a Vladimir Kličkovi naproti tomu v minulých dnech tvrdili, že Valujevovi promotéři nemají o "sjednocovací" titulový zápas zájem, neboť nabídli zcela nepřijatelné podmínky. Poradce ukrajinských boxerů Bernd Bönte naznačil, že očekávanému duelu stojí v cestě Don King, který je finančně zainteresován na Valujevových zápasech. Prohnaný Američan se totiž bojí. Zvláště když Valujev v posledních dvou letech nepředvádí nijak super výkony a v prosinci měl namále i s veteránem Holyfieldem. Jak by dopadl v duelu s Vitalijem či Vladimirem?

"Řekl, že kdokoli z Kličků by Valujeva knokautoval. Proto prý svolí k zápasu jedině pod podmínkou, že bude v budoucnu dostávat podíly ze zápasů obou Kličků," potvrdil tyto myšlenky Bönte. "Všichni fanoušci a experti na celém světě se na ten zápas těší, jenom promotéři dělají všechno, aby mu zabránili," zlobil se sedmatřicetiletý Vitalij Kličko, který má spolu s bratrem vlastní promotérskou společnost.

Ten je mistrem světa organizace WBC, jeho o pět let mladší sourozenec Vladimir vlastní pásy pro šampiona IBF a WBO. Tuto rodinnou sbírku chtějí zkompletovat, stále se však ještě nerozhodli, kdo z nich obrovitého, 214 cm vysokého Valujeva vyzve. Oba však předem naprosto vyloučili, že by někdy v ringu nastoupili proti sobě. Do cesty za plánovaným superzápasem se může ještě postavit právě Evander Holyfield, pokud by WBA požehnala jeho protestu proti verdiktu zápasu s Valujevem, konaném 20. prosince loňského roku.

V tom případě by byl prvním v řadě boxerů, toužících po skalpu ruského medvěda, právě americký veterán. Vitalije Klička čeká v březnu duel s Kubáncem Juanem Carlosem Gómezem, jeho bratr Vladimir se letos nejspíš utká s Britem Davidem Hayem, který oba bratry několikrát popíchnul a snažil se je zesměšnit na internetu.

Autor: