Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Suverénní Štybar ovládl mistrovství republiky, už popáté

Sport

  17:52
HLINSKO - Mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar popáté vyhrál mistrovství republiky. V Hlinsku dnes dojel na druhém místě s téměř minutovou ztrátou za největším favoritem šampionátu Martin Zlámalík, třetí byl Jaroslav Kulhavý.

Zdeněk Štybar foto: ČTK

Štybar navázal na své triumfy z předchozích tří let a roku 2005. Jako splněnou povinnost ale své prvenství nebral. "Byl to závod, na který jsem se těšil a připravoval, chtěl jsem vyhrát," řekl novinářům v cíli.

V duhovém trikotu jedoucí Štybar unikl hned v úvodním kole, svůj náskok postupně navyšoval a suverénním výkonem odsoudil soupeře pouze k boji o druhou pozici. Tu na náročné, kvůli oblevě i vydatnému dešti značně promáčené trati dlouho držel vicemistr světa z cross country na horských kolech Kulhavý. V den svých 26. narozenin však nakonec neodolal Zlámalíkovu zrychlení a na stříbro nedosáhl.

Na jubilejním 60. mistrovství ČR byl ve hře nejen republikový titul, ale také nominace na světový šampionát v německém St. Wendelu a celkové prvenství v tuzemské pohárové sérii Toi Toi Cup. To si po těsném souboji nakonec odnesl David Kášek, jemuž v Hlinsku stačilo páté místo.

Světový šampion Štybar projel bezpečně první cílovou rovinkou již v úvodním z 11 kol, přestože se necítil ideálně. "Když se odstartovalo, tak jsem nebyl úplně ve své kůži a nemohl se dostat tak úplně do toho mého tempa," uvedl Štybar, za nímž se seřadili Zlámalík, Karel Hník a Kulhavý.

Sám přesně nevěděl, kde byl problém. "Nevím, čím to bylo, ale asi i tím, jak byla zima. Svaly prochladnou, navíc čtvrt hodiny před startem už nejsme pořádně oblečení a já jel ještě v krátkém. Takže jak jsem najel do terénu a začala cákat voda, tak mi taky trochu vytuhly nohy. Zima mi ale naštěstí během závodu nebyla, byl jsem po této stránce dobře připravený a oblečený," pochvaloval si Štybar.

Po druhém kole už byl za Štybarem Kulhavý a až za ním Zlámalík. Štybar neustále zvyšoval svůj náskok a po třetím okruhu už měl na Kulhavého výrazný náskok deseti vteřin. Na třetí příčce se v tu chvíli objevil loňský juniorský mistr světa z Tábora Tomáš Paprstka.

Kášek jezdil až osmý za svými soupeři v pohárové sérii Vladimírem Kyzivátem a Ondřejem Bambulou. Pozornost několika stovek diváků okolo trati se tudíž začala upírat spíše k tomuto souboji, neboť bylo zřejmé, že vedoucímu Štybarovi nemůže sebrat titul žádný z protivníků, ale pouze velká smůla v podobě pádu nebo technických potíží.

V pátém kole se před Paprstku prodral Zlámalík, za vedoucím kvartetem pak jela s odstupem trojice Dlask, Bambula, Kyzivát. Po osmém kole již činil Štybarův náskok půl minuty. "Když jsem měl už přes půl minuty k dobru, tak jsem si to celé začal kontrolovat, což šlo i s ohledem na poměrně přehlednou trať. Věděl jsem, že za mnou jsou Kulhavý se Zlámalíkem," poznamenal pětadvacetiletý rodák ze Stříbra.

Zlámalík se v tu dobu začal dotahovat na Kulhavého a do boje o cenu pro vítěze pohárové série, jímž je roční zapůjčení vozu Škoda Octavia, se parádní stíhací jízdou vrátil Kášek. Ten jel ve skupině s Paprstkou, Dlaskem a Kyzivátem.

Během devátého kola se Zlámalík dokázal dostat před Kulhavého, za ním se skupinka čtyř jezdců postupně roztrhala. Za čtvrtým Dlaskem jel Kášek a s odstupem za nimi Kyzivát a Paprstka. Ve stejném pořadí také nakonec cyklokrosaři projeli cílem.

Štybar pátým triumfem vyrovnal Dlaskovu bilanci, pět prvenství mají na kontě také Karel Bouška, Jaroslav Antoš, Vojtěch Červínek a Miloš Fišera. Nejúspěšnějším jezdcem v historii je Radomír Šimůnek starší, který domácí šampionát vyhrál sedmkrát.

Výsledky mistrovství ČR v cyklokrosu

Mistrovství ČR a závěrečný závod Českého poháru v cyklokrosu v Hlinsku:
1. Štybar (Telenet Fidea) 1:04:45,
2. Zlámalík (Sunweb Revor) -52,
3. Kulhavý (Specialized Factory) -1:19,
4. Dlask (Telenet Fidea) -2:04,
5. Kášek (Budvar Tábor) -2:16,
6. Kyzivát (Johnson Controls Mladá Boleslav) -2:29,
7. Paprstka (Remerx Kolín) -2:47,
8. Hník (Telenet Fidea) -3:22,
9. Bambula (Budvar Tábor) -3:23,
10. Petruš (KC Hlinsko) -3:33.

Konečné pořadí Českého poháru - Toi Toi Cupu:
1. Kášek 295 bodů,
2. Kyzivát 283,
3. Bambula 268,
4. Štybar 240,
5. Dlask 193,
6. Kulhavý 190.

Týmy: 1. Budvar Tábor 830, 2. Telenet Fidea 565, 3. Johnson Controls Mladá Boleslav 521, 4. KC Kooperativa Jablonec nad Nisou 345, 5. Scott Kolín 292, 6. Max Cursor 272.

vov gi nkr

Autor: