Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Švédsko a Kanada mají další zlato

Sport

  14:41
PRAGELATO - Disciplína sprintu na běžkách má v obou kategoriích své medailisty. Z mužů zlatou medaili vybojoval Švéd Björn Lind, v závodu žen zvítězila Kanaďanka Chandra Crawfordová.

Crawfordová. foto: ANJA NIEDRINGHAUS ČTK

Kanadská běžkyně na lyžích Chandra Crawfordová překvapivě získala zlatou olympijskou medaili ve sprintu. Ve finále v Pragelatu dnes porazila Němku
Claudii Künzelovou, bronzovou medaili získala Ruska Alena
Sidková.

Nepopulární čtvrté místo zbylo na vítězku kvalifikace a další Kanaďanku Beckie Scottovou. Česká reprezentantka Eva Nývltová nepostoupila z kvalifikace, v níž ztratila na Scottovou více než deset vteřin a skončila padesátá.

Dvaadvacetiletá Crawfordová na loňském mistrovství světa v Oberstdorfu obsadila ve sprintu až pětačtyřicátou příčku a ve Světovém poháru se začala výrazněji prosazovat až v této sezoně.

V prosinci na domácí půdě ve Vernonu poprvé pronikla do desítky a při posledním předolympijském závodě v Davosu skončila třetí. Na olympiádě byl však už její postup do finále překvapením a nečekalo se, že by mohla zaútočit na nejvyšší příčky.

Hned v první zatáčce se však dostala do čela, kde až do konce závodu úspěšně odrážela nápor soupeřek, a v posledním stoupání před cílovou rovinkou si vytvořila mírný náskok. Ten bez větších problémů udržela a o sedm desetin vteřiny porazila Künzelovou, která podobně jako ve štafetě zvládla finiš a o dvě desetiny
porazila Sidkovou.

Už ve čtvrtfinále vypadla obhájkyně zlaté medaile ze Salt Lake City Julia Čepalovová. Ruská běžkyně se od začátku pohybovala až v závěru šestičlenného startovního pole a k postupu měla daleko.

První kolo vyřazovacích bojů nepřečkala ani Norka Marit Björgenová, která ve svém čtvrtfinále skončila čtvrtá o vteřinu před Slovenkou Alenou Procházkovou.

Výsledky:
Ženy - sprint (1,1 km volně):
Finále A: 1. Crawfordová (Kan.) 2:12,3, 2. Künzelová (Něm.) -
0,7, 3. Sidková (Rus.) -0,9, 4. Scottová (Kan.) -2,4.
Finále B: 5. Kuitunenová (Fin.) 2:18,1, 6. Gjömleová (Nor.) -
0,1, 7. Follisová (It.) -2,2, 8. Majdičová (Slovin.) -3,4, ...23.
Procházková (SR) - vyřazena ve čtvrtfinále, 50. Nývltová (ČR),
53. Garajová (SR) - vyřazeny v kvalifikaci.

V závodu mužů získal svojí již druhou zlatou medaili ve sprintu švédský běžec na lyžích Björn Lind. V italském Pragelatu dnes vyhrál čtyřčlenné finále před Francouzem Roddym Darragonem (stříbro) a krajanem Thobiasem Fredrikssonem (bronz).

Lind, který v této sezoně Světového poháru vyhrál polovinu ze šesti sprintů, oslavil olympijský double během devíti dnů. Jeho partner z vítězné dvojice Thobias Fredriksson mu ve finále vydatně pomohl, když před finišem odstavil domácího Itala
Cristiana Zorziho. Tomu se nepodařilo obhájit ani bronz, s Fredrikssonem prohrál o čtyři sekundy.

Fredriksson si přitom prožil horkou chvilku ve čtvrtfinále, neboť se přes cílovou čáru natáhl jen o kousek dříve než jeho krajan Peter Larsson. Ve finále ale nechyběl a Lindovi ke zlatu pomohl, když se natlačil před Zorziho.

Ostatní favority včetně Norů zastínil Darragon, jehož dosud nejlepším výsledkem bylo
loňské čtvrté místo ze sprintu v Novém Městě na Moravě. Koukala s Kožíškem mohl hřát pocit, že je ve čtvrtfinále vyřadili dva nejlepší muži dnešního sprintu na 1325 metrů.

V konečném pořadí skončil první z nich patnáctý, Kožíšek dvaadvacátý. Lind potvrdil pověst momentálně nejrychlejšího běžce; pro zlato ve dvojicích si doběhl klasickou technikou, pro individuální titul dnes volně.

V semifinále ztratil naději na obhajobu zlata Nor Tor Arne Hetland. Při snaze předjet Linda při kolizi ztratil rovnováhu a upadl. Itálie zůstala bez medaile, i když měla mezi nejlepšími šesti závodníky hned tři zástupce.

Výsledky
Muži - sprint (1,3 km volně):
Finále A: 1. Lind (Švéd.) 2:26,5, 2. Darragon (Fr.) -0,6, 3.
T. Fredriksson (Švéd.) -1,3, 4. Zorzi (It.) -5,2.
Finále B: 5. Schwienbacher 2:23,9, 6. Frasnelli (oba It.) -
1,3, 7. Kjölstad (Nor.) -1,7, 8. Saarepuu (Est.) -4,0, ...15.
Koukal, 22. Kožíšek (oba ČR) - vyřazeni ve čtvrtfinále, 49.
Otčenáš (SR) - vyřazen v kvalifikaci.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...