17. prosince 2009 11:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Svět ovládne mladičký šachový Mozart

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Magnus Carlsen - nejmladší světová jednička.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magnus Carlsen - nejmladší světová jednička. | foto: ČTK

PRAHA Šachový svět má nový hit. Je jím Nor Magnus Carlsen, 30. listopadu mu bylo devatenáct, nedávno se v Moskvě stal mistrem světa v bleskovém šachu a s převahou ovládl dva poslední velké turnaje, v Londýně a předtím v čínském Nan-ťingu. Až mezinárodní šachová federace FIDE v lednu vydá aktualizovaný světový žebříček, jedničkou bude on.

Coby nejmladší v historii.

"Má dobré nervy i pestrý repertoár. Předpokládám, že se brzy stane mistrem světa," myslí si český velmistr Vlastimil Jansa.

Kde se vzal uzavřený a skromný Carlsen? Odborníci jej vzali na vědomí už dávno.

"Je to supertalent," přikyvuje další velmistr David Navara, jemuž jako nejlepšímu Čechovi patří třicátá příčka světového žebříčku. "Vážně začal hrát až v osmi letech, ale zaznamenal velký pokrok a velmistrem se stal už ve třinácti, jako třetí nejmladší šachista v historii," dodává.

Před dvěma a půl lety, v šestnácti, Carlsen šokoval svět, když na nejkvalitnějším turnaji roku v Morelii a Linares obsadil druhé místo. Čechoameričan Lubomír Kaválek, velmistr a šachový expert deníku Washington Post, jej označil za šachového Mozarta. S odstupem dvou let překonal mladý Nor magickou hranici 2800 ELO bodů a po Kasparovovi, Kramnikovi, Topalovovi a Ánandovi se stal teprve pátým hráčem, kterému se to podařilo.

S Kasparovem za zády Na postu světové jedničky Carlsen vystřídá právě Bulhara Topalova. "Pro média je to velká věc, stane se totiž prvním mužem žebříčku ze,Západu‘ od roku 1972, kdy jím byl legendární Američan Bobby Fisher," upozorňuje Vlastimil Jansa.

Podle odborníků se letos na Carlsenově vzestupu projevila spolupráce s někdejším šampionem Garrim Kasparovem.

"Na veřejnost se ta zpráva dostala až v létě, ale oni intenzivně spolupracují už od začátku roku," přibližuje David Navara. "Kasparov mu poskytl svou databázi se všemi možnými šachovými údaji, což je totéž, jako kdyby vědec přenechal mladému kolegovi svou knihovnu a zároveň osobní zápisky," přirovnává.

Kasparov nedávno označil Carlsena, s nímž má Navara bilanci 1-2-1, za budoucího mistra světa. Podle českého šachisty se tak ale stane až za čtyři, možná pět let.

"Příští rok vyzve šampiona Ánanda z Indie Topalov, ale systém se neustále mění, vítěz série turnajů GP má hrát s poraženým o právo bojovat o titul. Také Carlsen to bude mít složité," přemítá Navara.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz