Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Světový fotbal bude hostit Brazílie

Sport

  17:47
CURYCH - Fotbalové mistrovství světa se po 64 letech vrátí do Brazílie. Rozhodl o tom výkonný výbor FIFA na dnešním zasedání v Curychu. Země pětinásobných mistrů světa byla pro pořádání světového šampionátu v roce 2014 jediným uchazečem.

Ronaldinho. foto: ČTK

Mistrovství světa žen se v roce 2011 uskuteční v Německu, které při volbě dostalo přednost před Kanadou. Poté, co se Kolumbie letos v dubnu zřekla šance pořádat světový šampionát, bylo dnešní potvrzení Brazílie do role hostitele jen formalitou. V její prospěch hovořilo hned několik skutečností. Ačkoli je nejfotbalovější zemí
světa, šampionát se jí od roku 1950 vyhýbal. Pro letošní volbu získala jednoznačnou podporu všech jihoamerických zemí a uspěla, i když s výhradami, i při srpnové inspekční cestě FIFA.

Před dnešní volbou Brazilci dostali prostor na třicetiminutovou prezentaci své kandidatury. Tu přiletěli osobně podpořit i prezident Luiz Inácio Lula da Silva, trenér národního týmu Carlos Dunga, bývalý kanonýr Romário nebo známý spisovatel Paulo Coelho. Jejich vystoupení ocenil i prezident FIFA Sepp Blatter. "Jsem ohromený brazilskou nabídkou, že ani nemohu říct jak.


Zatím nejsou stadiony

Myslím, že tohle je fotbal. Tohle je Brazílie," prohlásil prezident FIFA.

Přestože v minulosti Blatter vyjadřoval jisté pochybnosti nad schopností této jihoamerické země šampionát uspořádat, teď už vystupuje jako její jednoznačný stoupenec. "Brazílie neměla konkurenta, což ji ale na druhé straně stavělo do ještě těžší situace. Nakonec se však předvedla ve výborném světle," uznal Blatter.

Inspekční skupina FIFA nicméně ve své zprávě poukázala na problémy, jež budou muset hostitelé během příštích sedmi let vyřešit. V současné době nemá Brazílie ještě ani jeden stadion, který by plně vyhovoval. Dokonce ani nedávno rekonstruovaný fotbalový chrám Maracaná, na němž se hrálo finále v roce 1950, není na světový turnaj připraven.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...