Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund

Domácí radost, Doll opět ve sprintu vítězí. Čechy v Oberhofu zradila střelba

Německý biatlonista Benedikt Doll se raduje z triumfu ve sprintu Světového poháru v Oberhofu. foto: AP

Německý biatlonista Benedikt Doll dokázal jako první závodník v této sezoně Světového poháru obhájit vítězství ve sprintu. Na triumf z předvánočního Lenzerheide navázal před nadšeným domácím publikem v Oberhofu. Ani jeden závodník z české pětice nedokázal zastřílet čistě a v cíli se umístil nejlépe Jakub Štvrtecký na 35. místě.
  11:13aktualizováno  12:52

Od prvních metrů závodu se Doll řadil mezi nejlepší. K obhajobě vítězství ze Švýcarska rázně vykročil už první střelbou, kterou zvládl bezchybně a za 23 sekund. Skvělý výkon potvrzoval i na trati.

Sprint mužů na 10 km v Oberhofu

Podrobná reportáž

Při stojce donutil fanoušky zklamaně vzdychnout, když poslal jednu ránu mimo terč. Stále měl ale slibný náskok na své konkurenty a šestým nejrychlejším časem v posledním kole svůj triumf potvrdil.

Nejvíce Dollovo vítězství ohrozil Nor Sturla Holm Lägreid, který stejně jako Němec zvládl bezchybně ležku a při střelbě vestoje jednou minul. Při odjezdu ze střelnice ztrácel téměř devět sekund, které na trati usilovně stahoval, v cíli mu ale na Dolla 1,8 sekund přebývalo.

Třetí místo obsadil další Nor Endre Strömsheim, který si lepší umístění rovněž odstřelil jednou chybou vestoje. Vítěz všech sprintů v předešlé sezoně Johannes Bö skončil v Oberhofu se dvěma chybami na čtvrtém místě.

Český biatlonista Jakub Štvrtecký ve sprintu Světového poháru v Oberhofu.

Návrat Mikysky i Horniga

Jonáše Marečka a Michala Krčmáře ve startovní listině dělilo deset závodníků, jejich výkon v pátečním sprintu byl ale téměř totožný.

98. Štvrtecký (ČR) 1:20,4

Během střelby vleže oba chybovali prvními dvěma ranami a jejich ztráta byla téměř totožná. „Vleže přišel poryv, foukalo mi do flinty a nemohl jsem střílet rychleji,“ komentoval Krčmář pro Českou televizi.

Mareček pak svůj závod při stojce nevylepšil, když přidal i třetí chybu. Jeho zaváhání o pár minut později zopakoval Krčmář. Na trati byl ale o 23 sekund rychlejší, a tak se po dojetí všech závodníků našel na 43. místě, zatímco Mareček až na 50. místě. „Všechny chyby byly zbytečné. Už bych chtěl zastřílet nějaké nuly, asi nad tím moc přemýšlím,“ svěřil se Mareček.

„Necítil jsem se v dobré kondici, což se projevilo vestoje, kde jsem pátou ránu už nedokázal vybojovat,“ přiblížil Krčmář.

Třemi chybami se obtížil i Štvrtecký, i když až v druhé polovině závodu. Do sprintu vyrazil tradičně velmi rychle, co získal na trati pak ale ztratil velmi dlouhou střelbou vleže. Těšit ho mohlo alespoň to, že čtyřicet sekund neproležel na střelnici zbytečně, pečlivým přístupem zasáhl všechny terče.

Český biatlonista Tomáš Mikyska ve sprintu Světového poháru v Oberhofu.

67. Hornig +2:25,0

Na trati se mu dařilo držet stále stejný odstup na nejlepší, při položce vestoje ale sestřelil pouze první dvě rány. Třetí, čtvrtá i pátá mířily vedle. Díky rychlému běhu ale vybojoval z české sestavy nejlepší umístění.

Přesto nebyl se svým výkonem spokojený. „Na trati to bylo utrápené, odskákal jsem to pak na stojce,“ litoval.

Návrat do Světového poháru prožili v pátek Vítězslav Hornig a Tomáš Mikyska.

Hornig chyboval pouze jednou vestoje, pomalejší běh ho ale odsoudil až na 42. místo. Ani Mikyska nedokázal svůj první závod po zranění vyzdobit nulou, stejně jako Hornig chyboval při střelbě vestoje. Dokázal ale rychleji běžet, a tak závod dokončil na 40. místě.

Světový pohár v biatlonu

Oberhof (Německo)

Sprint mužů (10 km): 1. Doll (Něm.) 24:12,2 (1 tr. okruh), 2. Laegreid -1,8 (1), 3. Strömsheim -5,4 (1), 4. J. T. Bö (všichni Nor.) -19,6 (2), 5. Fak (Slovin.) a Kühn (Něm.) oba -29,8 (0), ...35. Štvrtecký -2:03,6 (3), 40. Mikyska -2:09,3 (1), 42. Hornig -2:15,2 (1), 43. Krčmář -2:16,4 (3), 50. Mareček (všichni ČR) -2:29,6 (3).

Průběžné pořadí (po 9 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 534, 2. T. Bö 447, 3. Dale-Skjevdal (oba Nor.) 394, 4. Strömsheim 377, 5. Doll 376, 6. Laegreid 376, ...23. Krčmář 151, 45. Mareček 25, 48. Štvrtecký 23, 58. Václavík 15, 64. Karlík (oba ČR), 75. Mikyska 1.