Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Nevyzpytatelná střelnice? Jislové nevadila, v Anterselvě končí jedenáctá

Jessica Jislová během vytrvalostního závodu v Anterselvě. foto: Petr Slavík / Český biatlon

Mnohé biatlonistky se střelbou protrápily, jen čtyři ženy dokázaly trefit všech dvacet terčů. A Jessica Jislová mezi nimi. Z kvarteta českých reprezentantek předvedla ve zkráceném vytrvalostním závodě v Anterselvě nejlepší výkon a nakonec skončila jedenáctá. Z triumfu se radovala rovněž bezchybná Švýcarka Lena Häckiová-Grossová.
  15:50

V Anterselvě sice svítilo sluníčko a trať byla skvěle připravená. Co chybělo k ideálu? Lepší podmínky na střelnici.

Při nástřelu panovaly silné poryvy, při závodě se sice trochu zmírnily, ovšem i tak šlo občas o loterii.

Jislová ji zjevně vyhrála.

ONLINE

závod jsme sledovali podrobně

Zatímco mnohé biatlonistky se trápily a třeba Lotyška Baiba Bendiková zapsala hrozivých 12 chyb, devětadvacetiletá Češka si počínala skvěle. Bezchybně sestřelila všech dvacet terčů, jen tři další závodnice se podobným počinem mohly pyšnit.

„Ze střelnice jsem hodně spokojená. Před poslední stojkou jsem byla nervózní, ale snažila jsem se uklidňovat, což se mi povedlo. Jsem fakt pyšná,“ líčila pro Českou televizi.

Jessica Jislová během vytrvalostního závodu v Anterselvě.

K ještě lepším pozicím jí však chyběl rychlejší běh. Jislová v tomto ohledu na nejlepší Slovinku Anamariju Lampičovou ztratila 2:41 minuty, kvůli čemuž se propadala pořadím.

50. Jislová (ČR) +2:41,9

Dlouho se sice držela v elitní desítce, nakonec jí ale těsně unikla. Na první místo ztratila 1:57,9 minuty, k desítce, kterou uzavřela Švédka Elvira Öbergová, jí chyběly dvě sekundy.

„Na trati mi to moc nesedělo. Nikoho jsem nepotkávala, jela jsem sama, říkala jsem si, že se budu hlavně soustředit na střelbu a všechno jsem nechala na poslední kolo,“ dodávala Jislová. „Ale i tak krásný výsledek.“

Davidová předvedla odlišný výkon. Na trati jela skvěle a celkově zapsala osmý nejrychlejší běžecký čas. Srážely ji ale střelecké minely.

Celkem zapsala 5 omylů, což i v takto nevyzpytatelném klání na nejlepší nemohlo stačit. Nakonec byla 27. se ztrátou 3:28 minuty.

„Mrzí mě hlavně ležky,“ hodnotila Davidová střelbu. „Vítr tady dělal docela paseku. Na lyžích panuje spokojenost. Tradičně se mi tady běhá dobře.“

Markéta Davidová během vytrvalostního závodu v Anterselvě.

Tereza Voborníková byla se třemi chybami a mankem 3:35 minuty jedenatřicátá. Lucie Charvátová skončila se šesti nesklopenými terči 48., na čelo ztratila 4:49 minuty.

56. Voborníková (ČR) 2:11,8

Na lyžích solidní výkon, na střelnici vyloženě precizní.

Takový byl klíč osmadvacetileté Švýcarky Häckiové-Grossové k premiérovému individuálnímu triumfu ve Světovém poháru.

Na trať se sice pustila už s číslem čtrnáct a na dojezd největších favoritek musela čekat. Už dlouhou dobu před finišem však tušila: Dnes mě bude těžké překonat!

Nakonec se před ni nedostal nikdo, zvítězila s dostatečným náskokem. Druhá Francouzka Julia Simonová, která minula celkem dvakrát, měla odstup 20 sekund. Třetí další Francouzka Lou Jeanmontová pak s jednou chybou 31 sekund.

Čtvrtá byla s mankem 37 sekund Němka Vanessa Voigtová, která se ani jednou nemýlila.

SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie)

Ženy - vytrvalostní závod (12,5 km)

1. Häckiová-Grossová (Švýc.) 36:49,02 (0), 2. Simonová -20,2 (2), 3. Jeanmonnotová (obě Fr.) -31,4 (1), 4. Voigtová (Něm.) -37,2 (0), 5. Arnekleivová -41,1 (1), 6. Knottenová (obě Nor.) -52,2 (1), ...11. Jislová -1:57,9 (0), 27. Davidová -3:28,8 (5), 31. Voborníková -3:35,5 (3), 48. Charvátová (všechny ČR) -4:49,1 (6).

Průběžné pořadí SP (po 13 z 21 závodů): 1. Tandrevoldová (Nor.) 695, 2. Braisazová-Bouchetová (Fr.) 657, 3. Vittozziová (It.) 631, 4. E. Öbergová (Švéd.) 572, 5. Simonová 572, 6. Preussová (Něm.) 539, ...20. Voborníková 199, 21. Jislová 179, 24. Davidová 161, 33. Charvátová 110.