Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund

Střelba míchala pořadím. Krčmář finišoval ve vytrvalostním závodě čtrnáctý

Michal Krčmář na trati vytrvalostního závodu v Östersundu foto: Petr Slavík/Český biatlon

Ačkoliv panovaly na střelnici v Östersundu příznivé podmínky, biatlonisté se na ní v úvodu Světového poháru trápili. Čistý zápis nepřivezl do cíle žádný závodník z elitní devítky, z vítězství se radoval Němec Roman Rees s jednou chybou, stejně střílel i druhý Justus Strelow. Třetí místo bral Nor Johannes Bö s dvěma ránami mimo, nejlepší umístění z Čechů vybojoval Michal Krčmář, který doběhl čtrnáctý. Bodoval i Jonáš Mareček na 28. místě.
  14:49aktualizováno  16:35

Suverén posledního ročníku Nor Johannes Bö zaváhal na úvodní a závěrečné položce, jeho krajan Vetle Sjastad Christiansen vyhořel na první stojce, Francouz Quentin Fillon Maillet zamával nadějím na solidní umístění už během první návštěvy střelnice.

ONLINE

Vytrvalostní závod jsme sledovali podrobně.

O šance na stupně vítězů se špatnou střelbou připravili Švéd Sebastian Samuelsson, Lotyš Andrejs Rastorgujevs i Švýcar Sebastian Stalder. Takovou divočinu mohli sledovat fanoušci ve švédském Östersundu.

Nejlepší z Čechů Krčmář minul po jednom terči na úvodních dvou položkách: na ležce netrefil hned úvodní ránu, na stojce zaváhal posledním stisknutím spouště. Poté se na střelnici zkoncentroval a podal sebejistý výkon.

56. Karlík (ČR) +4:04,2

„S hodnocením ležky počkám na trenéry, na trati mi hlásili, že rána byla hodně dole, ale nejsem si toho vůbec vědomý,“ hodnotil Krčmář pro ČT sport. „Za ránu na stojce bych si naflákal, protože to byla moje chyba. Už jsem byl hlavou na trati.“

Na lyžích patřil k lepším závodníkům, za skvělým Samuelssonem přesto zaostal o téměř dvě minuty. „Začátek byl trochu křečovitý, ale kolo od kola jsem se cítil líp,“ popsal Krčmář.

Ostatní čeští reprezentanti rovněž na běžkách nezářili, zásadnější ovšem bylo jejich představení na střelnici.

Mezi nejlepších 30 závodníků se procpal Jonáš Mareček, který chyboval jednou a dojel na 28. pozici. V úvodu navíc musel řešit bizarní problém: do závodu vyrazil s malorážkou Mikuláše Karlíka. Ani drobné zmatky ho nevyvedly z pohody a stal se nejlépe střílejícím Čechem.

„Závodník přede mnou už šel na start, takže jsem bez přemýšlení vzal malorážku a šel taky. Byl jsem přesvědčený, že je moje, ale nebyla,“ popisoval nevšední moment Mareček.

Jakub Štvrtecký na trati vytrvalostního závodu v Östersundu

Na 59. místě finišující Adam Václavík chyboval čtyřikrát, ještě o jednu trestnou minutu víc si připsal Jakub Štvrtecký. „Horší průměr. Pět chyb je moc na individuál,“ smutnil 60. muž závodu. Karlík zaznamenal šest chyb a finišoval 88. příčce.

Jak střelnice míchala pořadím

Domácí Švéd Samuelsson rozeběhl vytrvalostní závod v ďábelském tempu po bezchybné první střelbě vedl už o jedenáct sekund před Francouzem Émilienem Jacquelinem, který rozhodně nepatří k pomalým běžcům a stále se pyšnil střeleckou nulou.

97. Krčmář (ČR) 2:17,7

Jenže pak oba na první střelbě vestoje dvakrát chybovali.

Do čela pořadí se postupně dostávali další závodníci: Rakušan Simon Eder, Lotyš Rastorgujevs, či Francouz Fabian Claude, který zaváhal už na následující třetí položce. Eder s Rastorgujevsem až na závěrečné.

Na ní sice chyboval i pozdější vítěz Rees, který ovšem patřil z čelní skupinky k nejjistěji běžícím. Jeho krajan Strelow zase těžil ze třetí nejrychlejší střelby. I proto nakonec nestačil strojový výkon Johannese Böa, jenž dvakrát minul, na lepší než třetí místo.

Chybující Samuelsson nakonec bral před domácím publikem osmé místo, třetím německým zástupcem v elitní desítce se stal devátý Benedikt Doll, který zaváhal dvakrát.

Až poté se v konečném pořadí objevili bezchybní závodníci. Desítku uzavíral Francouz Emilien Claude, přesné rány ukázal i jedenáctý Rakušan Felix Leitner.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko)

vytrvalostní závod:

Muži (20 km): 1. Rees 51:27,2 (1 tr. minuta), 2. Strelow (oba Něm.) -12,1 (1), 3. J.T. Bö (Nor.) -25,0 (2), 4. Rastorgujevs (Lot.) -29,1 (1), 5. Stalder (Švýc.) -29,3 (1), 6. Strömsheim (Nor.) -39,3 (1), ...14. Krčmář -1:40,0 (2), 28. Mareček -2:41,2 (1), 59. Václavík -4:52,3 (4), 60. Štvrtecký -4:59,7 (5), 88. Karlík (všichni ČR) -7:44,6 (6)