Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Nejlepší výsledek sezony pro Dubovskou. Ve slalomu v Saalbachu dojela jedenáctá

Martina Dubovská jede první kolo slalomu v Saalbachu. foto: AP

Česká lyžařka Martina Dubovská skončila ve finále Světového poháru jedenáctá ve slalomu a zaznamenala nejlepší výsledek v sezoně. V Saalbachu vyhrála již jistá vítězka malého glóbu Američanka Mikaela Shiffrinová, která si při posledním startu v tomto ročníku připsala 97. vítězství v seriálu a znovu vylepšila svou rekordní bilanci.
  14:48aktualizováno  14:56

„Byla to divoká sezona. Jsem ráda, že mi poslední závod vyšel tak dobře. V ideálním případě bych některé pasáže mohla projet čistěji, ale myslím, že jsem se blížila svému maximu,“ řekla v televizním rozhovoru Shiffrinová, která kvůli lednovému zranění kolena šest týdnů nezávodila.

Na rozdíl od největších konkurentek Slovenky Petry Vlhové a Švýcarky Wendy Holdenerové se však dokázala ještě vrátit.

Dubovská byla po prvním kole na 20. místě, ale ve druhém i přes zaváhání v horní části trati zajela druhý nejrychlejší čas a polepšila si o devět příček. Deváté umístění v elitní desítce jí uniklo o pět setin. V této sezoně byla dosud nejlépe čtrnáctá. Lepší druhou jízdu předvedla pouze Slovinka Neja Dvorniková, která se posunula z 21. místa na čtvrté.

Shiffrinová ztrácela po prvním kole z druhého místa 11 setin na průběžně vedoucí Annu Swennovou Larssonovou. Švédka ale ve druhé jízdě na rozměklé trati chybovala a skončila třetí. Druhé místo obsadila Norka Mina Fürstová Holtmannová, jež za americkou favoritkou zaostala o více než půl sekundy.

Shiffrinová si připsala sedmé vítězství ve slalomu v sezoně, což se jí dosud povedlo pouze dvakrát. Celkový počet prvenství ve své nejoblíbenější disciplíně, v níž má kromě osmi malých glóbů na kontě i olympijské zlato či čtyři tituly mistryně světa, zaokrouhlila na 60.

„Nikdy jsem se moc nezaměřovala na čísla, ale teď už mi nevadí. Nedostávají mě pod tlak, je to spíš pocta,“ prohlásila devětadvacetiletá americká hvězda, jež vyhrála slalomové finále pošesté v kariéře, ale poprvé od roku 2019.

Finále SP v sjezdovém lyžování v Saalbachu

Ženy - slalom: 1. Shiffrinová (USA) 1:53,22 (53,21+1:00,01), 2. Holtmannová (Nor.) -0,54 (54,97+58,79), 3. Swennová Larssonová (Švéd.) -0,63 (53,10+1:00,75), 4. Dvorniková (Slovin.) -0,67 (56,08+57,81), 5. Huberová -0,79 (55,04+58,97), 6. Liensbergerová (obě Rak.) -0,93 (54,38+59,77), ...11. Dubovská (ČR) -1,34 (56,06+58,50).

Konečné pořadí slalomu (po 11 závodech): 1. Shiffrinová 830, 2. Dürrová (Něm.) 508, 3. Vlhová (SR) 505, 4. Gisinová (Švýc.) 418, 5. Swennová Larssonová 395, 6. Hectorová (Švéd.) 339, ...21. Dubovská 113.

Průběžné pořadí SP (po 36 z 39 závodů): 1. Gutová-Behramiová (Švýc.) 1654, 2. Shiffrinová 1409, 3. Brignoneová (It.) 1372, 4. Hectorová 900, 5. Vlhová 802, 6. Goggiaová (It.) 792, ...34. Ledecká (ČR) 250, 57. Dubovská 113, 115. Jelínková (ČR) 9.