Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Svorada: Bezpečí mají v rukách sami cyklisté

Woyter Weylandt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Woyter Weylandt. | foto: ČTK

PRAHA Na Giro d’Italia se včera nezávodilo. Cestou do Livorna šlapali cyklisté při čtvrté etapě zvolna a hlavně pospolu. V myslích přitom měli především tvář Woutera Weylandta. jenž v pondělí po těžkém pádu zemřel. A po etapě se Belgičanův tým Leopard Trek rozhodl ze závodu odstoupit. Muselo ale k této tragédii dojít? Dá se vůbec, nejen na tomhle letos mimořádně obtížném Giru, podobnému neštěstí při cyklistických závodech předejít?

Ján Svorada, bývalý skvělý cyklista, který právě na Giru dokázal vyhrát pět etap, je při probírání podobných úvah spíše skeptický. "Při cyklistických závodech se toho pro bezpečnost cyklistů už moc vymyslet nedá. Záleží totiž jen a jen na závodnících, jak k daným situacím přistoupí," povídá realisticky.

VÍCE ČTĚTE K TÉMATU

A hned řekne, co svými slovy myslel: "Když víte, že vás čeká toho dne třeba pět těžkých stoupání, a závodníci se rozhodnou, že během prvních dvou nikdo nenastoupí, pak se tedy pojede pohromadě, a tudíž i pomaleji. Což je pro bezpečnost hodně důležité." Úvahy o případném natažení sítí v obzvláště nebezpečných místech Svorada také nevidí jako samospasitelné.

"Když už se o některé, třeba extrémní zatáčce nebo případně rozbité silnici ví, měla by se její obtížnost dopředu signalizovat. Na silnici je možné nastříkat vykřičníky anebo třeba upozornit na riskantní místo už před startem. Jak pak závodníci s informacemi naloží, to už záleží pouze na nich. A když jízdu přesto nepřizpůsobí podmínkám, pak samozřejmě hrozí pád..."

I Svorada ale zároveň ví, že právě krkolomná místa bývají výhodná pro úniky. "Čím nebezpečnější místo, tím lze lépe využít k úniku," ví moc dobře. "Zdaleka ne všichni závodníci totiž dokážou zvládnout obtížné momenty na stejné úrovni. Stačí, když jsou na asfaltu díry nebo fouká či se jezdci občerstvují. Právě podobné nepřehledné situace mohou etapu výrazně ovlivnit." Chmury pustit z hlavy I Svorada zažil podobný okamžik, který v pondělí rozesmutněl celý cyklistický svět.

"Kdysi při závodě Okolo Katalánska zemřel po pádu, v němž jsem se octil i já, můj kolega z týmu, Samozřejmě že jsem na něj pak myslel, ale člověk, jestli chce pokračovat v závodění, musí tyhle věci z hlavy pustit pryč. Podobné myšlenky vás totiž ovlivňují. Na to, co se v pondělí stalo Weylandtovi, za několik dní už cyklisté myslet nebudou. Anebo přesněji, by na to myslet neměli, jestli chtějí uspět..."

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!