Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajemné červené skvrny na tělech sportovců. Odkud pocházejí?

Sport

  12:25
Rio de Janeiro/Praha - Po zhlédnutí prvních dní olympijského programu jste si možná všimli. Na těle je měl Michael Phelps i další američtí sportovci. O tom, co znamenají tmavé kruhy na tělech sportovců, na svých stránkách informoval britský deník Independent.

Michael Phelps se raduje z 19. olympijské medaile. foto: Reuters

Je to snad nějaký tajný symbol či vyrážka po nekalém jídle? Nikoliv. Jedná se o skvrny, které po sobě zanechává vakuová terapie neboli tzv. baňkování.

Při něm se na kůži umisťují horké skleněné baňky, které uvnitř vytvoří podtlak a přisají se. Následkem má být zlepšení krevního oběhu či úleva od bolesti svalů, zároveň ale také modřinky v podobě kruhových útvarů.

Nejedná se ovšem o žádnou novinku. Tuto tradiční akupunkturní metodu využívali sportovci už v Pekingu. Červenými koly na zádech tehdy na sebe přitáhla pozornost čínská plavkyně Wang Qun.

Michael Phelps se raduje z 19. olympijské medaile.
Michael Phelps se raduje z 19. olympijské medaile.

I přestože je mezi sportovci i celebritami tato metoda hojně využívaná, o jejich účincích se spekuluje.

„Z lékařského hlediska tahle metoda nemá větší význam,“ tvrdí farmakolog David Colquhoun.

„Baňkování může lokálně podpořit krevní oběh. Ale představa, že by tahle metoda mohla léčit, je směšná. Je to jen další chytrý způsob, jak z lidí vymámit peníze,“ domnívá se britský profesor.

Zase tak směšné a neefektivní to ale být nemůže, když to podstupuje i nejúspěšnější olympionik všech dob Michael Phelps. Co myslíte?

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Generální finanční ředitelství
rada v Oddělení vyměřovacím a vymáhacím (280586)

Generální finanční ředitelství
Pardubický kraj
nabízený plat: 21 260 - 31 240 Kč

Mohlo by vás zajímat