Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tajemné červené skvrny na tělech sportovců. Odkud pocházejí?

Sport

  12:25
Rio de Janeiro/Praha - Po zhlédnutí prvních dní olympijského programu jste si možná všimli. Na těle je měl Michael Phelps i další američtí sportovci. O tom, co znamenají tmavé kruhy na tělech sportovců, na svých stránkách informoval britský deník Independent.

Michael Phelps se raduje z 19. olympijské medaile. foto: Reuters

Devatenácté zlato pro Phelpse. I díky němu Američané vyhráli štafetu na 4x100 metrů

Je to snad nějaký tajný symbol či vyrážka po nekalém jídle? Nikoliv. Jedná se o skvrny, které po sobě zanechává vakuová terapie neboli tzv. baňkování.

Při něm se na kůži umisťují horké skleněné baňky, které uvnitř vytvoří podtlak a přisají se. Následkem má být zlepšení krevního oběhu či úleva od bolesti svalů, zároveň ale také modřinky v podobě kruhových útvarů.

Nejedná se ovšem o žádnou novinku. Tuto tradiční akupunkturní metodu využívali sportovci už v Pekingu. Červenými koly na zádech tehdy na sebe přitáhla pozornost čínská plavkyně Wang Qun.

Michael Phelps se raduje z 19. olympijské medaile.
Michael Phelps se raduje z 19. olympijské medaile.

I přestože je mezi sportovci i celebritami tato metoda hojně využívaná, o jejich účincích se spekuluje.

„Z lékařského hlediska tahle metoda nemá větší význam,“ tvrdí farmakolog David Colquhoun.

„Baňkování může lokálně podpořit krevní oběh. Ale představa, že by tahle metoda mohla léčit, je směšná. Je to jen další chytrý způsob, jak z lidí vymámit peníze,“ domnívá se britský profesor.

Zase tak směšné a neefektivní to ale být nemůže, když to podstupuje i nejúspěšnější olympionik všech dob Michael Phelps. Co myslíte?