Berdych je v osmifinále. S Ferrerem zametl po necelých dvou hodinách |
Jeho pomocníci i příbuzní se v lóži objímali. Zněl potlesk. On sám v aréně zatínal pěst a zvedal paže k modré obloze jako boxer poté, co poslal soka na podlahu.
Není pochyb, že se způsob, jakým Berdych vyřadil Davida Ferrera, dá přirovnat ke knockoutu. Partie s výsledkem 6:3, 6:4, 6:3 trvala jen 106 minut. Český čahoun v ní snad ani na chvíli nezavrávoral, ani jednou neztratil podání.
Blýskl se kombinací servis - volej nebo chytrým kraťasem. Na síti bodoval ve 14 z 15 náběhů. Triumfem nad někdejší světovou trojkou dobyl kótu 40 wimbledonských vítězství.
Loňské US Open vynechal kvůli zánětu slepého střeva, na Australian Open byl vyřazen ve třetím kole, na Roland Garros ve druhém. V Londýně se však vrací na velkou scénu.
Podeváté jste se tu prodral do druhého týdne soutěže. Co to pro vás znamená?
Je to super. Utkání jsem zvládl bez jediného propadu. Jsem rád. David je můj velký rival, byť není zrovna travař.
Po víkendu se představíte v osmifinále. Takzvané Manic Monday na Wimbledonu přináší šestnáct mačů mužů i žen. Jaké je zdejší druhé pondělí pro fanoušky?
Tvrdím, že je to pro tenis vůbec nejlepší den. Nemůžete si přát nic lepšího. I když máte lístek jen na menší kurty, stejně si můžete vybrat skvělý zápas. Jsem rád, že budu jeho součástí a už se moc těším.
Ferrer pro vás býval nepříjemný sok. Ale porazil jste ho pětkrát z posledních šesti utkání a srovnal bilanci na 8-8. Našel jste na něj recept?
U něj přesně vím, co mě čeká. Jenom na mně záleží, jak se s jeho stylem vypořádám. Je důležité zahrát něco navíc, přijít s nějakým bonusem. Pak je snazší vyhrát.
Co jste dnes přidal navíc?
Jednou jsem ho překvapil, když jsem šel hned po servisu na síť. Víckrát jsem se snažil hru zkrátit, což mi vycházelo. To jsou cenné body. Soupeři se vkrade do hlavy myšlenka: Aha, teď může přijít i něco jiného...
Byly pro vývoj důležité povedené úvody setů?
Jo, hrozně moc pomůže, když začnete zostra. Ne že bych se extrémně soustředil, že musím udělat brejk v prvním gamu. Ale je důležité dobře začít, protože on vždycky vletí na kurt nabuzený. Mně se povedlo dát mu brzo najevo, že mu nedám čas ani prostor, že bude hodně pod tlakem.
Před časem jste trochu upravil servis, Ferrerovi jste povolil jediný brejkbol. Jak vám teď podání funguje?
Nějakou změnu jsem udělal loni na podzim, snažím se ho dál vylepšovat. Čas mi pomáhá. Tady jsem dobře servíroval ve všech třech zápasech.
Ve Wimbledonu jste vyhrál 40 mačů, stejně jako na Australian Open. Kde se cítíte líp?
Těžko srovnávat. Ale asi tady, k čemuž přispívá postup do finále (v létě 2010). Na Melbourne i Londýn je podobná příprava. Jeden dva turnaje, týden tréninku a jste na grandslamu. Tenhle způsob nachystání mi vyhovuje. Třeba na americké betony letím čtyři týdny před US Open. Až po dlouhé době přijde to hlavní, což je náročné.
Vaším pravděpodobným protivníkem pro osmifinále je Rakušan Thiem. Co vy na to?
Zatím jsme spolu hráli jenom jednou (Berdych vyhrál na US Open 2014). Párkrát jsme spolu trénovali. Je to hodně šikovný a dravý kluk. Pokud vydrží zdravotně, určitě se vyhoupne hodně vysoko a určitě o něm uslyšíme. Pro mě je zápas s ním velkou výzvou. Je teď výš na žebříčku, je favorit. Ale já jsem po týdnu ve Wimbledonu v nejlepší možné pozici.
V All England Clubu jste posbíral 40 vítězství. Na ATP Tour jste nedávno oslavil šestistovku. Co to pro vás znamená?
Šest set je docela dost, že? Hezké číslo. A je ještě zajímavější, když ho porovnám s dalšími hráči, se kterými se utkávám. Vážím si toho, stejně jako šestiletého pobytu v Top 10. Tak dlouho v ní vydrželo snad jen pět šest borců. Všechny ty výhry jsem si musel odmakat. Některé byly nádherné, k některým jsem protrápil. Ale to k tenisu patří. Bylo by fajn ještě aspoň stovečku přidat.