Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tělo Horolezce Sedláčka se do Česka vrátí na podzim

Sport

  13:05
OSTRAVA - Tělo horolezce Milana Sedláčka, který přesně před měsícem zemřel při výstupu na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhoce vysokou 8516 metrů, se do České republiky vrátí až na podzim. Podle šéfa expedice Leopolda Sulovského se čeká na konec monzunu. Teprve pak bude možné stáhnout tělo z hory. Náklady na celou akci budou hrazeny z pojištění.

Český horolezec Milan Sedláček

"Expedice, která dorazila na vrchol po nás, Milana vyfotila. Sedí tam kousek pod vrcholem. Povinností jednotlivých výprav je, aby bylo tělo sneseno dolů. Dá se to zaplatit. Účtují si za to až 25.000 dolarů. Milan byl ale dobře pojištěný, náklady tak budou hrazeny z pojistky," vysvětlil Sulovský. Tým lezců ale pro tělo nevyrazí dřív než na podzim. "Nyní se musí počkat na konec monzunového období," dodal.

Sulovský se se Sedláčkem dobře znal a absolvovali spolu čtyři expedice. Ta poslední byla úspěšná i tragická. Radovan Marek na vrcholu Lhoce stanul a vrátil se do čtvrtého tábora. Jeho kolega Sedláček pravděpodobně také 19. května vylezl na vrchol, sílu na zpáteční cestu ale už neměl.

"Získal si ostruhy horolezce, kterému není potřeba něco přikazovat a vysvětlovat. Měl důvěru. Nepředpokládali jsme, že udělá tuto chybu, za kterou se většinou krutě platí," doplnil Sulovský. V roce 2002 vystoupil Sedláček na vrchol Šiša Pangmy, dvakrát byl poté ve výpravě na K2. Předloni na Lhoce dosáhla expedice výšky 7800 metrů, další výstup tehdy překazilo počasí a laviny.

Autor: