29. září 2014 18:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Brala drogy a chtěla si vzít život. Teď se Capriatiová vrací na kurty

Jennifer Capriatiová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jennifer Capriatiová. | foto: Getty Images

PRAHA Zázračné dítě, psaly tehdy americká média. Oprávněně. Tenistka Jennifer Capriatiová platila svého času za zářivý poklad bílého sportu. Třikrát vyhrála grandslam, jednou olympiádu. Pak ale její kariéra nabrala opačný kurz. Kdysi světová jednička měla psychické problémy a začala brát drogy. S tenisem skončila, ale teď se chce vrátit. Ve 39 letech!

Jakoby těch comebacků nebylo v posledních letech dost. Kim Clijstersová, Martina Hingisová nebo Nicole Vaidišová. Všechny mají jedno společné: bez rakety v ruce a zápasového napětí si nedokázaly život představit. Chyběl jim dril, radost z úspěchů i obdiv sportovní veřejnosti.

Ze zapomnění teď „vykoukla“ další hráčka, jež na přelomu tisíciletí děsila své sokyně přesnou a útočnou hrou. Jennifer Capriatiová se už ve čtrnácti letech probojovala do semifinále French Open a na okruhu WTA získala celkem jedenáct titulů.

Ale její život nebyl jen usměvavou procházkou mezi balíky tučných odměn. Rodačku z New Yorku semlely nemilosrdné mlýny osudu. Policisté jí zatkli za přechovávání drog, několikrát se předávkovala a uvažovala také o sebevraždě. To vše během rozkouskované a pády protnuté kariéry.

Capriatiová začala s tenisem už v pěti letech. Pod svá křídla si jí vzal otec Stefano - bývalý boxer. S talentovanou dcerkou se přestěhoval na Floridu a rozvíjel její dovednosti.

Hnědovlasá hráčka zvládla bez problémů tolik obávaný přechod z juniorského tenisu na dospělý. V roce 1992 dokonce získala olympijské zlato. V Barceloně pod pěti kruhy zdolala ve finále Steffi Grafovou. Bylo jí šestnáct let.

Jenže pár měsíců nato přišel první pád. Capriatiová prožila výkonnostní kolaps, později vyšlo najevo, že užívala marihuanu a loupila v klenotnictví. Několik let zmizela z tenisového světa, o to sladší byl však návrat zpět na výsluní.

Dvakrát vyhrála Australian Open (2001 a 2002), do podvědomí sportovních fanoušků se vryla i zásluhou obdivuhodného obratu: při druhém triumfu v rozpálené Austrálii prohrávala ve finále s Martinou Hingisovou 4:6 a 0:4, přesto zvrátila utkání na svoji stranu.

Narůstající slávu ovšem znovu neunesla. Tenisovou raketu sice odložila kvůli sérii zranění, v médiích ale začaly kolovat informace o jejím nezřízeném životním stylu. Capriatiová znovu propadla návykovým látkám, k tomu čelila obvinění ze stalkingu bývalého přítele.

A teď? „Plánuji návrat,“ napsala tenistka na svém Twitteru. „Chtěla jsem se vrátit po deseti letech na US Open, kde jsem odehrála svůj poslední grandslam. Ale budu muset rok počkat.“

Pokud svůj slib dodrží, vrátí se do světa velkého tenisu ve 39 letech...

„Stýská se mi po potu a opálení,“ dodala. „Aby bylo jasno, nedělám to pro sebe, ale také pro svého otce, který bojuje s rakovinou. Sen a touha ve mně byly už dlouho. Předtím jsem nikdy neřekla, že už nevstoupím na kurt,“ vysvětlovala.

Jestli se její sen promění ve skutečnost, šlo by o comeback snů. Capriatiová ovšem stojí před nesmírně složitým úkolem. Deset let bez herní praxe nelze dohnat precizním tréninkem.

Své o tom ví i Nicole Vaidišová, ta po čtyřletém návratu sice vyhrála první duel, ale na dvou turnajích dosud nepřešla přes čtvrtfinále. Posledně prohrála v Las Vegas s Američankou Brengleovou.

Lukáš Šonský

Autor

Lukáš Šonskýlukas.sonsky@lidovky.czČlánky