Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tenis jsem hrát nezapomněl, řekl Nadal. Formu našel překvapivě na trávě

Roland Garros

  9:00
Stuttgart / Praha - Čekalo se to spíš naopak. Že bude Rafael Nadal sbírat turnajové tituly na antuce, ne na trávě, kde v posledních letech nezářil. Po neúspěšné obhajobě titulu na Roland Garros si však španělský tenista spravil chuť překvapivě právě na travnatém turnaji ve Stuttgartu. „Tenis jsem hrát nezapomněl,“ řekl.

Rafael Nadal. foto: ČTK/AP

V žebříčku spadl na desáté místo. Nedobyl ani jeden titul na evropské antukové sérii, kde obvykle kraloval. Přišel i o trůn na Roland Garros, když ve čtvrtfinále prohrál s Novakem Djokovičem.

Už tehdy ale Nadal sliboval: „Vrátím se silnější.“

A už v uplynulém týdnu ve Stuttgartu dokázal, že je pořád nebezpečným protivníkem. Travnatou sezonu začal turnajovým triumfem.

Ano, německé klání sice nepatřilo k nejsilnější obsazeným podnikům, i tak jména protivníků, které porazil, nepatří k neznámým: Baghdatis, Tomic, Monfils, Troicki.

Málokdo přitom čekal, že bude Nadal vítězit zrovna na trávě, kde hrál poslední finále v roce 2011 ve Wimbledonu a titul získal naposledy před pěti lety tamtéž.

Rafael Nadal při utkání s Djokovičem na Roland Garros 2013.
Rafael Nadal a Novak Djokovič hrají tenis na palubě lodi

„Očekávání ostatních mě netrápí,“ řekl 29letý Španěl. „Motivují mě pouze mé vlastní cíle. Není na mě žádný tlak. Vyhrát na trávě je fantastické.“

Šedesátý šestý titul v Nadalově kariéře pro něj přišel v pravou dobu. Po letošním návratu na kurty hledal sebevědomí. V rozhodujících chvílích nedokázal zahrát s takovou suverenitou jako dříve.

V únoru sice triumfoval na menším antukovém podniku v Riu de Janeiru, dál ale hledal pohodu. Až tažení do semifinále v půlce dubna na turnaji v Monte Carlu mu ukázalo první pozitivní signály.

„Od té doby jsem cítil, že se má hra zlepšuje. V první části roku pro mě bylo mentálně náročné hrát zápasy. Necítil jsem se na kurtu dobře. Nehrál jsem tak, jak jsem chtěl. Necítil jsem sebedůvěru. Ale to se mění. A teď se chci připravit co nejlépe na Wimbledon.“

Londýnský grandslam už dvakrát ovládl, v posledních letech na něm ale sbíral nečekané porážky. Začalo to s Lukášem Rosolem ve 2. kole v roce 2012, následně ho vyřadil už na úvod Steve Darcis, loni prohrál v osmifinále s Nickem Kyrgiosem.

„Nejdůležitější u travnaté části sezony je zvyknout si na povrch. Je potřeba hrát co nejvíce zápasů. Zvyknout si, jak se hýbat, jak skáčou míče,“ popisoval před časem.

Neúspěchy z posledních let mohou mást. Pro Nadala je klíčové přečkat na grandslamu první kola, po nich může být znovu nebezpečný. To platí i pro Wimbledon - a výhry na přípravných turnajích ho mohou jedině povzbudit.

Ve Stuttgartu získal čtyři, nyní se pokusí navázat v londýnském Queen’s Clubu. Tentokrát už v těžší konkurenci: vyzve ho třeba král Wimbledonu z roku 2013 Andy Murray.

Pokud Nadal znovu uspěje, ukáže, že může být v travnaté části sezony skutečnou hrozbou.

Autor: