Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Složila ostudně nepozvali na finále. Kaderka: Nepomohl českému tenisu

Sport

  9:12
PRAHA - Pouze trojice jediných českých vítězů Davisova poháru z roku 1980 se objeví v Praze při listopadovém finále domácích tenistů proti Španělsku. Na pozvání mezinárodní federace přijedou Ivan Lendl, Jan Kodeš a Tomáš Šmíd, chybět bude Pavel Složil, který nesplňuje kritéria pro chystané ocenění od ITF a Český tenisový svaz ho nepozval. Lendl, Kodeš, Šmíd a další mají být v pátek 16. listopadu oceněni od ITF.

Tomáš Šmíd (vlevo), Pavel Složil (druhý zprava), asi ani Jan Kodeš (vpravo) a otazník visí nad Ivanem Lendlem (na archivním snímku z prosince 1980 po vítězství v Davisově poháru). foto: ČTK

Všichni tři reprezentovali ve dvaceti a více zápasech tehdejšího Československa, což Složil nesplňuje a prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka ho zvát nemíní.

Pavel Složil (nar. 29. 12. 1955)

Opavský rodák ve slavném finále Davis Cupu v roce 1980 nenastoupil k jedinému zápasu, v předchozím semifinále s Argentinou si připsal dvě porážky. Pavel Složil byl především vynikajícím hráčem ve čtyřhře, ve které získal celkem 32 titulů.

Po ukončení kariéry se vrhl na trenérskou dráhu. Jeho nejslavnější svěřenkyní byla Steffi Grafová, jež pod Složilovým vedením zažila raketový vzestup - v letech 1987-1991 vyhrála deset grandslamových turnajů.

"Své hosty zve ITF a své hosty zveme my. Budeme zvát své přátele a ty, kteří českému tenisu na této cestě na světový vrchol pomohli. Nikoliv ty, kteří se mu snažili uškodit," řekl Kaderka ve středu při nominaci na finále Fed Cupu.

"Nebudu z toho dělat žádný drama. Kluci si zaslouží, aby měli klid před finále. Pan Kaderka se stejně nezmění. To vědí všichni, že není zájem. A já se nebudu cpát někam, kde nejsem vítaný," řekl Složil žijící na Floridě deníku Sport.

Kaderka a Složil nemají dobré vztahy od roku 2009, kdy hráli tenisté finále Davis Cupu ve Španělsku. Tenisový svaz tehdy legendy na zápas pozval, ale obsah zvacího dopisu se někdejším hvězdám nelíbil a s Kaderkou se kvůli tomu rozhádali.

Na Fed Cupu bude chybět Navrátilová

Ostatním šampionům z roku 1980 se postoj svazu nelíbí. "Je to vůči Pavlovi ubohý a sprostý," uvedl pro Sport Šmíd, který spolu s Lendlem vybojoval ve finále s Itálií vítězné body. "Tohle je určitě chyba, ale Kaderka už se nezmění," konstatoval Kodeš.

Podle Sportu a deníku Blesk svaz nepozve na finále Fed Cupu, v kterém tenistky za týden obhajují titul v utkání proti Srbsku, legendu Martinu Navrátilovou. S tou se Kaderka nepohodl před šesti lety, kdy ji zkritizoval za přístup k turnaji Prague Open. Podle šéfa svazu hrála jen díky finančnímu zisku. Bývalá světová jednička pak Kaderku nazvala hulvátem.

Anketa

Měl být na finále Davis Cupu pozván i Pavel Složil?

Ano 1580
Ne 38
Autoři: ,