Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Z kvalifikace až pro titul. Teď se věci změní, říká tenista Veselý

Davis Cup

  12:24
AUCKLAND/PRAHA - Před startem turnaje byl rozmrzelý. Naštvalo ho, že mu těsně uniklo nasazení do hlavní soutěže a musel podstoupit dvouzápasovou kvalifikační dřinu. Ale Jiří Veselý ji zvládnul, v Aucklandu vyhrál i dalších pět utkání a poprvé v kariéře ovládl turnaj ATP. „Je to neuvěřitelný úspěch,“ říkal 21letý tenista.

Náběh k síti v podání českého tenisty Jiřího Veselého. foto: Reuters

Jakou máte radost z prvního titulu?
Neuvěřitelnou. Když jsem sem přiletěl, tak jsem nečekal, že bych mohl dosáhnout do posledních kol. Porážka z Čennaí mě docela zasáhla, nebyla příjemná. Je to neuvěřitelný úspěch a jsem strašně rád. Je to jeden ze splněných snů, další meta, které jsem dosáhl a jsem za to hodně rád. Ukázala mi, že se vyplatí dřít dál. Myslím, že jsem si ověřil, že dokážu hrát s nejlepšími. Porazil jsem dva hráče z top 20 (Gulbise a Andersona).

Byl jste na začátku vašeho prvního finále na ATP hodně nervózní?
Byl jsem velmi nervózní. Šel jsem do něčeho nového, ale cítil jsem šanci. S leváky hraju velmi dobře a cítil jsem obrovskou šanci. I on hrál své první finále, což mi dodávalo klidu. Navíc není servisman, takže jsem věděl, že to můžu zvrátit a jsem rád, že jsem to dokázal a předvedl jsem skvělý tenis.

Výborně vám fungoval servis. Jste s ním nejvíc spokojen?
Určitě, pracovali jsme na tom celou přípravu. S novým trenérem (Slovák Ladislav Simon) jsme se na to zaměřili. Servis jsem měl vždy dobrý, snažili jsme se ho posunout na výbornou úroveň. A podával jsem skvěle. Zaměřili jsme se i na return, který se taky hodně posunul. Vytvářel jsem tady na soupeře tlak. Všechno zapadlo do sebe a myslím, že do dalších týdnů a snad i měsíců, v dlouhodobém horizontu mi to dodá klid, sebedůvěru a budu moci na to navázat.

VÍCE O TRIUMFU

Na čem jste se Simonem nejvíc pracovali a co z toho už fungovalo?
Rozhodně fungoval daleko líp a přesněji servis. Pomáhal jsem si v důležitých momentech. Určitě se líp hýbu, celá příprava před sezonou byla povedená. Snažíme se pracovat na kondici, pohybu, abych byl líp připraven, na servisu, obrovský kus práce jsme udělali na returnu. Ale i na úderech, na síti... Trošičku se vše posunulo a dostal jsem klid, jsem mentálně odolnější. Snažíme se zůstat nohama na zemi a věříme, že tohle je první záblesk k dalším úspěchům.

V Aucklandu máte za sebou sedm zápasů, přesto jste na vyhlášení po finále říkal, že unavený nejste. Opravdu?
To bylo z legrace, že by mě kondiční trenér nepochválil, a z hecu, že jsem na tom fyzicky dobře. Opravdu se cítím dobře, necítím se unavený. Když jedete na vítězné vlně, tak únavu tolik nevnímáte. Pokusím se to přenést do Melbourne. Začínám v pondělí, což není optimální, ale i můj soupeř Troicki hrál ještě finále. Mám o pár hodin víc času na regeneraci.

Vyhrál jste sedm zápasů v řadě, tolik je potřeba i k titulu na grandslamu. S nadsázkou řečeno: byl to takový test?
Grandslam se hraje na tři vítězné sety, to je něco jiného. Určitě je příjemné vyhrát z kvaldy, ale grandslam je daleko obtížnější. Tohle je jenom příprava na velké turnaje. Výhra na grandslamu je jeden z dalších snů a cílů, které v životě mám a třeba se jednoho dne tenhle cíl stane realitou. Ale nechci o tom zatím moc mluvit. Tohle je ještě úplně jiná úroveň.

Co říkáte na los Austrálie - a tedy Viktora Troického jako soupeře v 1. kole?
Rozhodně jsou přijatelnější losy, ale byly tam i složitější. Je to zkušený borec, tenis neskutečně umí, byl 12. na světě, vrací se (Troickému loni vypršel dopingový trest) a je namotivovaný. Bude to těžký zápas, ale tenhle týden mi dodal sebedůvěru. Nemusím se obávat, že bych měl dostat nakládačku. Pokusím se navázat na Auckland a když předvedu svoji hru, tak věřím, že to může dobře dopadnout.

Náběh k síti v podání českého tenisty Jiřího Veselého.
Vítězné gesto Jiřího Veselého.
Úder Jiřího Veselého.
Ano! Vítězné gesto Jiřího Veselého.

V žebříčku se posunete z 63. na 39. místo. Jak hodně vás to těší?
Je to obrovský posun. Budu nasazený na turnajích, což je změna a obrovské plus, že nebudu mít nasazené hned na úvod turnaje. Je potřeba, aby mi to nestouplo do hlavy. Budu dál tvrdě pracovat, pokusím se tohle využít a ještě se posunout výš.

Vyhrál jste turnaj už v rané části sezony. Změní se vám teď cíle?
Jeden z cílů sezony byl vyhraný turnaj, a to se povedlo hned druhý týden roku. Chtěl bych se posunout v žebříčku výš, být nasazený i na grandslamech, Pořád je na čem pracovat. Žebříček má spoustu míst a já jsem na sebe vždy náročný. Pokusím se jít výš a výš. Chci porážet lepší hráče. Věřím, že změna, kterou jsem udělal, k tomu pomůže. Tým funguje skvěle, když to půjde, tak dosáhneme hodně úspěchů.

Jak budete slavit titul?
Dali jsme si skleničku piva, Žádné bouřlivé oslavy jinak nebudou, začíná grandslam, vrchol sezony, Budu se chovat profesionálně, jsem nohama na zemi a musím šetřit energii a připravit se maximálně na pondělí.

Odměníte se nějak?
Říkal jsem si, že si za každý titul koupím hodinky. Radek Štěpánek si nechal po Davis Cupu udělat speciální hodinky. Budu se snažit udělat něco podobného.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...