Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Tenisté ve finále SP neuspěli, slaví Srbové

Davis Cup

  16:53aktualizováno  18:50
DÜSSELDORF - Čeští tenisté ani na pátý pokus neuspěli ve finále Světového poháru družstev a po porážce 0:3 na zápasy skončili druzí za Srbskem. V Düsseldorfu dnes Tomáš Berdych prohrál s Jankem Tipsarevičem 5:7, 6:7, druhý bod získal pro soupeře Viktor Troicki v duelu s Radkem Štěpánkem. Za již rozhodnutého stavu vyhráli Srbové i závěrečnou čtyřhru.

Radek Štěpánek foto: ČTK

Berdych v zápase s Tipsarevičem v dubnu rozhodl o postupu do semifinále Davisova poháru, dnes se mu však v duelu světové sedmičky s osmičkou nepodařilo tým nasměrovat za prvním triumfem v SP od rozdělení Československa.

V závěru prvního setu ztratila česká jednička podání a soupeř výhru 7:5 potvrdil. V tie-breaku druhé sady přestál Berdych v prosluněném Düsseldorfu dva soupeřovy mečboly za stavu 4:6 a 5:6, dalšímu při skóre 8:9 však už neodolal.

Štěpánek rozehrál svůj zápas s Troickým dobře a v prvním setu zvítězil 6:2. V dalších dvou však již ani jednou nezískal soupeřovo podání a po dvou hodinách a osmi minutách prohrál 4:6 a 3:6.

Za rozhodnutého stavu nastoupil spolu s Františkem Čermákem do deblu místo původně nominovaného Štěpánka Berdych. Jejich duel s Tipsarevičem a Nenadem Zimonjičem ale netrval dlouho, česká dvojice prohrála za 54 minut 3:6 a 1:6.

Budoucnost vyřešená do dvou měsíců

Do finále Světového poháru postoupili Češi poprvé od roku 2007, kdy navzdory úvodnímu Berdychovu vítězství nakonec v boji o titul podlehli 1:2 Argentině. Po páté neúspěšné finálové účasti zůstává posledním triumfem prvenství Československa z roku 1987.

Srbové tradiční turnaj vyhráli podruhé. Triumfovali i před třemi lety, kdy proti domácímu Německu vybojovali rozhodující body také ve dvouhrách Troicki s Tipsarevičem.

A možná se Srbové stali i posledními vítězi, protože turnaji hrozí po 35 letech konec. Pořadatelům vypršela pětiletá smlouva s ATP a hlavní sponzor Power Horse už nemá zájem o další spolupráci.

"Jasno o další budoucnosti Světového poháru by mělo být do dvou měsíců," řekl ředitel Dietloff von Arnim. O převzetí pořadatelství už projevila zájem španělská města Valencie a Bilbao.

Autoři: ,

Pronájem pizzerie
Pronájem pizzerie

Náměstí 5. května, Jinočany, okres Praha-západ
10 000 Kč/měsíc