22. srpna 2015 18:01 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skok do jedoucího auta, létání mezi střechami, salta na Vyšehradě. To je parkour

Parkour. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parkour. | foto: www.wikipedie.czLidovky.cz

PRAHA Muž v teplákách a s kšiltovkou se rozeběhne proti čtyřmetrové zdi a dvěma mohutnými odrazy na ni vyskočí. Hollywoodský efekt? Nikoliv, v disciplíně zvané parkour patří překonávání vysokých zdí k nejběžnějším kouskům. Ve videu, které pro vás vybrala redakce serveru Lidovky.cz, však uvidíte mnohem víc. Třeba jak za jízdy naskočit do auta.

Parkour je disciplína založená na co nejefektivnějším a nejbezpečnějším přemístění z bodu A do bodu B pouze za pomoci vlastního těla. Parkouristé (sami sebe nazývají traceur/traceuse) odmítají slovo „sport“, mluví spíše o životním stylu a jakémsi protikladu k bojovému umění. Při něm je třeba se bránit, parkour naopak ukazuje cestu, jak co nejrychleji a nejúčinněji utéct. A to stylově utéct. 

Nejčastěji bývá parkour provozován ve městech, která skýtají nespočet míst ke zdolávání - budovy, zdi, střechy, zastávky, zábradlí, telefonní budky... může ale nabývat mnoha podob a často připomíná spíše umění, to například když traceur proskočí malým otvorem mezi větvemi uschlého stromu na písečné pláži. Parkouru se věnují také ženy.

Zajímavost: do výběru nejlepšího světového parkouru se dostali i Češi. V čase 0:55 sledujte parádní seskok z městských hradeb v Hradci Králové, na dalších záběrech uvidíte pražský Vyšehrad či Žižkovský vysílač.

okaOndřej Kopřiva