Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tohle byl pravděpodobně můj poslední závod kariéry, vysoukal ze sebe legendární spurtér Cavendish

Sport

  21:42
Londýn - Jen Eddy Merckx má víc etapových triumfů na Tour. Nikdo jiný. Nikdo jiný se Kanibalovi takhle nepřiblížil. Mark Cavendish je možná nejlepším sprinterem cyklistické historie. A v neděli jel možná svůj vůbec poslední závod kariéry. „Možná opravdu ano,“ loučil se v slzách.

Spurt 14. etapy Tour de France 2016 (Mark Cavendish slaví). foto: ČTK/AP

Byl to zvláštní den.

Mark Cavendish v úniku? Kolikrát se to za jeho bohatou kariéru stalo? Podobné dny bychom napočítali na prstech obou rukou.

Ne, Manxman, jak se mu přezdívá, nebyl mužem úniků. Byl mužem, který zůstával ukrytý v pelotonu. Hlídaný svými týmovými kolegy, než 300 metrů před cílem rozkmital své nohy, na které dlouhá léta nikdo nestačil.

Mark Cavendish padá několik desítek metrů před cílem 4. etapy Tour de France 2017.

Takhle vyhrál 30 etap na Tour i další velké závody.

V neděli to na belgické klasice Gent-Wevelgem bylo jiné.

Cavendish vyrazil do celodenního úniku spolu s dalšími sedmi cyklisty a vepředu vydrželi až do poslední hodiny závodu, než je pohltila skupina se všemi favority.

Cílem projel na 74. místě v početné grupě dalších cyklistů, kteří závod jako poslední dokončili. Když pak projížděl na kole mixzónou, emoce ho přemáhaly. Musel se skoro překonat, aby řekl pár slov belgické Sporze. Nejprve u novinářů ani nechtěl zastavit.

Nakonec to udělal, sundal si brýle.

Jak těžký závod to pro vás dneska byl, Marku? zeptal se ho reportér.

„Tohle byl pravděpodobně můj poslední závod kariéry,“ vysoukal ze sebe a bylo vidět, jak moc se musí přemáhat, aby ze sebe cokoliv dostal.

Opravdu?

„Možná ano,“ řekl, načež se slzami, které mu stékaly z očí, odjel.

Vážně to byl poslední závod velkého Marka Cavendishe? Nemá jistou budoucnost, vůbec ne. Na další rok nemá podepsanou smlouvu s žádnou stájí. A nejspíš nemá jistotu ani žádného dalšího programu pro tuhle sezonu.

Přitom vyjednávání o kontraktu v Bahrainu-McLaren údajně dál probíhají. Rod Ellingworth v sobotu prozradil, že očekává Cavendishe v týmu i v příští sezoně.

„Pořád na tom pracujeme, pořád se snažíme dát dohromady sestavu pro příští sezonu,“ řekl neurčitě Ellingworth. „Teď se toho kolem všech týmů děje tolik, že je všechno otevřené. Ale jsem přesvědčen, že Mark příští rok ještě bude jezdit.“

Pětatřicetiletý cyklista je zároveň i v provizorní startovní listině na středeční Scheldeprijs, které už v kariéře vyhrál třikrát a kde měl být původně lídrem sestavy.

Jeho nedělní vyjádření a slzy ale tohle všechno staví do jiného světla.

Bahrain příští rok ztrácí podporu motoristické společnosti McLaren. Proto se snaží utáhnout opasky a co nejvíc snížit nákladovou položku – mzdy.

Možná i to je důvod Cavendishova možného konce.

Už nemá tak výsostnou pozici jak v minulých letech, ale pobírá vysoký plat. Navíc, dva roky nejel Tour. A to ani letos, přestože ji měl původně přislíbenou. Tým se ale rozhodl podřídit vše Mikelu Landovi.

Sám Cavendish poté uznal, že nebyl v takové formě, aby na Tour jel. Jednak kvůli těžkému profilu, který letošní závod měl, a také kvůli nedostatečné rozzávoděnosti kvůli zastavení sezony.

Jeho poslední roky tak nejsou zrovna přehlídkou úspěchů.

Už v roce 2017 přišel skoro o celou první půlku sezony. Cítil se slabý, bez energie, neustále byl v péči lékařů a absolvoval zdlouhavá vyšetření.

A všechna byla k ničemu. Nikdo mu nedokázal říct, co je s jeho tělem špatně.

V další sezoně to bylo ještě horší.

Už se necítil jen špatně, ale taky padal. V Abú Zabí ho srazilo auto, na Tirrenu si zlomil žebro a jeho šílený pád na Milán-San Remo znamenal další zlomené žebro a těžký otřes mozku.

Až tehdy lékaři zjistili, že má v těle virus Epsteina-Barrové, který může způsobovat infekční mononukleózu spojenou se ztrátou obranyschopnosti.

„Navíc, v té době jsem docela bojoval s depresemi. V srpnu mi byla diagnostikovaná klinická deprese, všechno jsem viděl černě. Teď už jsem naštěstí na druhé straně. Myslím, že jsem to překonal, zase hledám pozitiva,“ tvrdil.

I tyhle tři roky jej ale poznamenaly.

Roky, při kterých se jen těžko vracel do závodní formy a jen těžko tak mohl svým šéfům ukázat, že je stále tak rychlý, jak býval před lety.

Zvlášť v tom letošním, koronavirem poznamenaným. Přitom doufal, že právě přestup do Bahrainu mu pomůže, že tady zrestartuje svou úžasnou kariéru.

Nejspíš ne, ale byla by chyba zapomenout, co všechno Cavendish v minulých letech dokázal.

Třicet vyhraných etap na Tour. Jen Eddy Merckx má historicky o čtyři triumfy víc. Na Giru vyhrál 15 etap, v roce 2011 se stal mistrem světa, ovládl i monumentální klasiku Milán-San Remo.

Jestli se Cavendish už v závodě neukáže, rozloučí se s cyklistikou jako možná nejlepší sprinter historie.

A to není málo.

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...