12. listopadu 2014 18:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Začal jsem agresivně, pochvaloval si Berdych. Teď chce potrápit Djokoviče

Tomáš Berdych na Turnaji mistrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych na Turnaji mistrů. | foto: ČTK/AP

LONDÝN (Od našeho zpravodaje) Zatímco pondělí bylo pro Tomáše Berdycha na Turnaji mistrů trápením, středa mu přinesla radost a odplatu. Marinu Čiličovi vrátil dvě porážky z grandslamů, vyřídil ho hladce 6:3, 6:1 a spravil si chuť po debaklu od Wawrinky.

„V tom je kouzlo tohoto turnaje. Jeden den vás mohou smést a za dva dny to může být jiné,“ těšilo českého tenistu.

Když měl popsat výkon svého soupeře, volil nejprve diplomatická slova: „Hlavně jsem se soustředil na sebe, chtěl jsem přijít na kurt a hrát co nejlépe jsem mohl.“ Pak však přece jen dodal na Čiličovu adresu: „S tím, co tady teď ukázal, by US Open nevyhrál.“

Chorvat nezahrál povedený zápas. Nasbíral 30 nevynucených chyb a jen 11 vítězných míčů. To však nic nemění na tom, že Berdych se od minulého zápasu výrazně zlepšil.

Trefoval míče čistěji, hrál sebevědomě a za hodinu a čtvrt si připsal první výhru ve skupině. „Nebyl to jeden z mých nejlepších výkonů. Ale cítil jsem se na kurtu mnohem lépe,“ připustil 29letý tenista.

ČTĚTE O UTKÁNÍ

Co se změnilo za posledních 48 hodin?
Nebyly tam žádné zázraky. V úterý jsem si dobře zatrénoval, odpočinul a pak se soustředil na další zápas. Musel jsem si pořád věřit, doufat a jít dál. Nic nedostanete zadarmo, musíte si to odpracovat. O tom to je.

V čem jste byl tentokrát lepší?
Snažil jsem se začít trochu víc agresivně, víc do toho jít. Nechci říct, že jsem se ho snažil zastrašit, ale chtěl jsem ho víc zatlačit ze začátku. To je cesta v zápasech s takhle dobrým borcem. On určitě nepředvedl dobrý výkon, ale na to už se taky nebude nikdo moc zpětně ohlížet. Počítá se vítězství, to je pro mě nejdůležitější.

Čím jste chtěl Čiliče předčít?
Chtěl jsem se pokusit ho co nejvíc rozběhat. On je výborný, když hraje z ruky, má dlouhý páky a hraje, jak se říká, z jednoho ze dvou kroků. V tom je nejsilnější. Snažil jsem se ho dostat do pohybu a víc přes forhendovou stranu, která je na obranu trošku horší. V důležitých chvílích to fungovalo.

Jak vám pomohl úterní trénink s Ferrerem?
Obecně s ním rád chodím hrát kdekoli. Jsem typ, který si potřebuje v tréninku víc nahrát a on tomu dá sto procent. Je to fakt skvělý kluk na to, aby člověk chytl rytmus a zahrál si víc výměn. Byla to jedna z věcí, která výhře napomohla.

Nástup. Tomáš Berdych přichází na londýnský kurt.
Tomáš Berdych.
Berdych odvrací Čiličův servis.
Tomáš Berdych na Turnaji mistrů porazil Marina Čiliče.

Zatím jste na Turnaji mistrů vždy první zápas prohrál a druhý vyhrál. Je to tím, že si déle zvykáte na místní podmínky?
Je to specifický turnaj, který se koná jednou ročně. Někdo je přizpůsobivější a dokáže hrát skvěle od začátku. Mně to chvíli trvá. Ještě je tu třetí zápas, sice s nejtěžším soupeřem, kterého tu můžu dostat, ale šance tam pořád je.

Minule jste s Djokovičem prohrál jednoznačně 0:6, 2:6. Co čekáte od nadcházejícího zápasu ve skupině?
Zkusím tři, čtyři gamy, což by bylo lepší než minule. Minule to byl opravdu zážitek. Po prvním zápase tady jsem říkal, že to nemůže být horší. A to platí i pro náš zápas s Novakem. Vždycky je to velká výzva. To, jak hraje a kde hrajeme, to všechno sedí jemu a jeho hře. Pro mě bude skvělé si s ním zahrát. Možná to bude poslední zápas v sezoně, možná ne. A i kdyby byl poslední, bude to zápas se světovou jedničkou, takže mě čeká velká výzva. Pokusím se ho potrápit.

Ondřej Novotný

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!